İBB, AK Partili ilçe belediyelere savaş açtı! Tabelaları kaldırın...

İBB Zabıta Daire Başkanlığı tarafından Anadolu Yakası'ndaki bazı belediyelere önceki gün gönderilen 'led tabela' ile ilgili uyarı yazısı kriz çıkardı.

Yerel 20.12.2019 - 14:48 20.12.2019 - 14:48

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından Ümraniye, Üsküdar, Beykoz, Çekmeköy, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Tuzla Belediyesi'ne önceki gün gönderilen 'uyarı' yazısı kriz çıkardı. İBB'nin gönderdiği yazıya AKP'li belediyeler itiraz ederken İBB'den ise "Uygulamada hiçbir belediyeye ayrımcılık yapılmıyor." cevabı geldi.

İBB'den gönderilen yazıda; Anadolu Yakası’ndaki ana arterlerde yapılan kontrollerde çok sayıda LED ekran uygulaması bulunduğunun tespit edildiği vurgulandı, görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması için bu LED ekran, billboard ve reklam panolarının kaldırılması istendi. Belediyelere de bu LED ekranları ve billboard’ları kaldırmaları için 7 gün süre verildi.

Belediyelere de bu LED ekranları ve billboard’ları kaldırmaları için 7 gün süre verildi. Bu uyarı yazısını alan bazı belediyelerin İBB’ye itiraz ettiği belirtildi.

"KADIKÖY’DE, ATAŞEHİR’DE HİÇ Mİ LED YOK?"

Toplamda 6 tane LED ekranı bulunan Üsküdar Belediyesi’nin itirazı şöyle: "Tamamen kamu yararına olan sosyal etkinliklerin duyurularının yapıldığı LED ekranların kaldırılmasını doğru bulmuyoruz. Ayrıca bu uyarı yazısı niye sadece AK Partili belediyelere gönderilmiş? Kadıköy’de, Ataşehir’de ana arterde LED ekran yok mu?"

"30 BİN TL’YE SÖKÜLÜP TAŞINIYOR"

Çekmeköy Belediyesi’nin de LED’ler için İBB’yle görüşmeleri devam ediyor. Belediyelerin, İBB’nin gönderdiği bu uyarı yazısına itirazların bir gerekçesi de LED ekranların sökülüp taşınmasının maliyetinin yüksek olması. Belediyeler, sadece 1 LED ekranı söküp başka yere taşımanın maliyetinin 30 bin TL. civarında olduğunu, bu yük altında kalmak istemediklerini söylüyor.

İBB: AYRIMCILIK YOK, ONLAR MEVZUATA UYMADI

AK Partili bu ilçe belediyelerinin itirazı ve eleştirilerine İBB yetkilileri "Uygulamada hiçbir belediyeye ayrımcılık yapılmıyor. Görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması için mevzuat gereği bu uyarının yapılması gerekiyor. O belediyeler mevzuata uymadığı için uyarı gitmiş. Mevzuata uyup LED’leri kaldıran belediyelere tabii ki uyarı gitmez. Görüntü kirliliği yaratan ekranların kaldırılması için bir haftalık süre tanınıyor. Ancak bu ekranlarda belediyelerin kendi tanıtımları varsa belli süre tolerans sağlanıyor." açıklamasında bulundu.

HaberTürk

Yorumlar