CHP'li İBB yönetiminin hazırladığı reklam çalışması çizimlerinde derin bir ötekileştirmenin yer aldığı ortaya çıktı. Söz konusu çizimlerde sakallı ve başörtülü insanlar ayrı bir tarafta hizmetçi olarak tasvir edilirken, diğer tarafta idareci ve mühendis olarak tasvir edilenlerde sakallı ve başörtülü görülmedi.

Toplumun eğitimsiz ve ayak işleri yapan kesimini uzun yıllar dizi ve filmlerde 'başörtüsü ve sakal' ile tasvir eden zihniyet, CHP'li İBB yönetimiyle birlikte belediyelere de sıçradı.

TURKEN Vakfı, Kılıçdaroğlu'nun iddialarını yalanladı TURKEN Vakfı, Kılıçdaroğlu'nun iddialarını yalanladı

CHP'Lİ BELEDİYENİN BAŞÖRTÜLÜ VE SAKALLILARA BİÇTİĞİ ROL BU MU?

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde İBB'ye ait bir şantiyenin duvarlarına giydirilen çizimlerde, başörtülü ve sakallı çizilen karakterlerin hizmetçi olarak tasvir edilmesi tepki çekti. Başörtülü ve sakallı karakterlerle diğer mühendis, idareci ve beyaz yakalı karakterler arasına mesafe konulduğu da dikkatlerden kaçmadı.

ZİHNİYETLERİNİ Mİ ELE VERİYORLAR?

Büyük bir ayrıştırma örneği olarak gösterilen çizimlerin, dizilerde ve filmlerde başörtülü kadınlara biçilen hizmetçi rolüyle benzerlik gösterdiği belirtildi. Eleştirilerini bir adım öteye taşıyan bazı sosyal medya kullanıcıları, 'İBB, yerininizi ve haddinizi bilin demek istedi' yorumunda bulundu.