İç ve dış mekanda mermer kullanımı

İç ve dış mekanda mermer kullanımı nasıl kullanılır? Mermer Nasıl Oluşur? Mermer Kullanım Alanları Nelerdir? Mermer İç Mekanda Nasıl Kullanılır?

Emlak 09.06.2021 - 13:54 09.06.2021 - 13:54

Mermer, günümüzün en çok kullanılan madenlerinden biridir. Özellikle ülkemizde sık sık kullanılan bir maden iken günümüzde dünyanın neredeyse her yerinde mermer dekorasyon öğeleri görebilmek mümkündür.

Mermer bir bileşendir ve tek başına oluşmaz. Tamamen doğal yollar ile oluşur ve her bir mermer aslında bir diğerinden farklıdır. Kar taneleri gibi, mermer de birbirini tekrar etmez. Örneğin desenli mermerlerde desen daima aynı olmaz ve desen tonunda farklılıklar vardır. Bu nedenle gerçek mermer çok pahalı ve kalitelidir. Bu pahalılık kalitenin ve biricik olmasının bir karşılığı olarak görülmektedir.

Mermer, mermer ocaklarından çıkarılmaktadır ve ardından işlenmektedir. İşlenme süreci tamamen mermerin nerede kullanılacağına bağlı olarak değişmektedir. Mermer kullanım alanları oldukça geniştir. Bu nedenle mermer ocağı sonrasında mermer, mermer atölyesine gider. Mermer atölyesi sayesinde mermerler istenen şekli alırlar. Mermer için gereken tüm süreç burada gerçekleşir.

Mermer Nasıl Oluşur?

Mermer bir bileşen sonucu tamamen kendiliğinden oluşmaktadır. Mermer aynı zamanda farklı bileşenlerin veya aynı bileşenlerin farklı oranlarda bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu mermerdeki doku ve desen farkının sebebidir. Mermer temel olarak %90 ve %98 bandında kalsiyum karbonat içerir. Aynı şekilde oldukça düşük bir oranda magnezyum karbonat da içermektedir. Bunlar mermerin temel bileşenidir. Ancak bunlar dışında doğal yollar ile birlikte mermere eklenen pek çok şey bulunmaktadır. Bunlar organik maddeler olabildiği gibi silis, silika, demiroksit gibi pek çok bileşen de mermerin içeriğini ve dokusunu belirlemektedir.

Mermer, doku olarak değişimlere açıktır ve yukarıda belirttiğimiz gibi pek çok madde mermere tamamen doğal biçimde etki edebilir. Burada oranlar değişim gösterecektir. Bu nedenle mermer her zaman farklı bir sonuç ile karşımıza çıkar. Bu da aslında mermerin en sevilen özelliklerinden biridir. Mermer bileşimleri ve bu bileşenlerin oranlarına bağlı olarak sizlere bambaşka sonuçlar verebilir.

Mermer Kullanım Alanları Nelerdir?

Mermer iç mekan ve dış mekan olarak kullanım alanlarında değişim göstermektedir. Mermer kullanım alanları oldukça fazladır ve günden güne çeşitlenmektedir. Mermer kullanım alanları küçük objeler olabildiği gibi büyük bloklar halinde karşımıza çıkan örnekleri de bulunmaktadır. Özellikle milattan önceden beri mimaride mermer taş bloklar olarak karşımıza çıkan mermer, mimari yapının temel öğesi olmuştur. Sadece tapınaklarda değil, tüm idari binalarda mermer mimarisi görebilmek mümkündür.

Mermer mimariyi Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülmek ile birlikte günümüz Yunanistan sınırlarında da pek çok örnek bulunmaktadır. Burada mermerin çıktığı yerler önem arz etmektedir. Mermer madenlerine Türkiye’nin Batı kesimlerde sıklıkla rastlanır. Bu nedenle bu bölgelerde mermer ile mimari malzeme yapımı çok daha fazladır. Özellikle geçmiş yüzyıllardan kalma taş bloklar halinde tapınaklar görebilmek mümkündür. Günümüzde ise mermer taş blokların ötesinde ince bir zevkin ve dekoratif beğeninin en önemli unsurları arasında yer almaktadır.

Mermer İç Mekanda Nasıl Kullanılır?

Mermer iç mekan kullanımı oldukça çeşitlidir. Burada dekorasyon devreye girer. Mermer dekorasyon için sıklıkla kullanılmaktadır ve mermer fiyatları dekorasyonda kullanımı için alternatifleriyle beraber yeterlidir. Özellikle yüzyıllardır mermerin dekoratif olarak kullanımı görülmektedir. Son yıllarda ise bu kullanım biçimleri çeşitlenmiş ve daha ziyade estetik bir algı ile çok sayıda ürün meydana getirilmiştir.

İç mekan zemini,

İç mekan duvarları,

Basamaklar ve merdivenler,

Banyo dekorasyon öğeleri,

Mutfak tezgahları,

Şömine tasarımlarında mermer kullanılmaktadır.

Mermer iç mekanda kullanılırken burada obje kullanımından da bahsetmek gerekmektedir. Mermer obje sayısı oldukça fazladır. Bu objelerin tasarımı ve atölye süresi ise oldukça uzundur. Bu nedenle mermer objeler çok daha maliyetlidir. Mermer obje tasarımı çok daha özen ve dikkat ister.

Mermerin tüm dünyada en popüler kullanımı tezgahtır. Mermer tezgah son yıllarda popülerliğini arttırmıştır. Mermer tezgah renk ve tasarım bakımından değişiklik gösterir ve zevke göre tercih edilebilir. Bunun dışında hem mutfak duvarlarında hem de banyo duvarlarında mermer kullanımı oldukça yaygındır. Burada da zevke göre renk ve tasarım olarak mermerler kullanıcılara pek çok alternatif sunar. Mermer duvar dekorasyonu özellikle yeni evlerin gözdesidir.

Mermer Dış Mekanda Nasıl Kullanılır?

Mermer yüzlerce yıldır dış mekan tasarımında kullanılmaktadır. Mermer bizzat inşaat malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Bunu antik tapınaklardan direkt görebilmek mümkündür. Bunun dışında dış mekanda kullanımı biraz daha geniştir.

Sütunlar

Heykeller

Kaideler

Dış mekan duvarları

Çeşmeler gibi daha büyük ve geniş yapı parçaları olarak mermer karşımıza çıkmaktadır.

Elbette günümüzde mermer dış mekanda daha çok estetik bir görünüm sağlamak için kullanılır. Özellikle mermer merdiven ve mermer zemin dikkat çekiliği bakımından tercih edilmektedir.

Mermerin Kalitesini Ne Belirler?

Mermer 4 farklı kaliteye göre sıralanmaktadır. Elbette en kaliteli mermer en pahalı mermer olarak karşımıza çıkar. Mermer kalite sınıflandırması alfabe sıralamasına göre belirlenmiştir. Mermerin çıkarılma sürecine ve tüm işlenme süreçlerine bağlı olarak mermer kalitesi ortaya çıkar.

Bunlardan ilki A kalite mermerdir. A kalite mermer çatlakları çok azdır. Bu da kusurların en az seviyede olduğunu göstermektedir.

B kalite mermer A kaliteden çok farklı değildir. Ancak çatlak sayısı daha fazladır.

C kalite mermer kusura sahip olup bu kusurlar tamamen doğal ayrıntılara sahiptir. Tüm oluşumları doğaldır ve sıklıkla tercih edilen mermer türünden biridir.

D kalite mermer en fazla hataya sahiptir ve birçok dolgu işleminden geçmesi gerekmektedir.

Türkiye’de Mermer Piyasası

Türkiye dünya mermer rezervinin yarısından biraz daha az bir orana sahiptir. Bu oldukça yüksek bir orandır. Dünyada şu anda çıkarılan mermerler sıralamasında Türkiye 7.sırada yer alsa da aslında çok daha fazla mermer çıkarılabileceği anlaşılmaktadır. Türkiye’de 800’e yakın mermer ocağı bulunur ve neredeyse 6 katı kadar atölye vardır. Türkiye mermer piyasası oldukça geniş bir piyasadır ve dünyada adı bilinmektedir. Bu piyasadaki mermerler dünyanın pek çok yerinde iç ve dış mekanlarda kullanılmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@