İftar duası nedir? Oruç hangi dua ile açılır? Oruç nasıl açılır? İşte detaylar...

Bugün 81 ilde ilk iftar yapıldı ve ilk oruç açılıldı. Milyonlarca Müslüman büyük bir heyecan yaşıyor. Oruç öncesi binlerce kişi 'Oruç nasıl açılır? İftar duası nedir?' sorusuna cevap arıyor... İşte İftar, oruç duası...

İslam 24.04.2020 - 22:36 24.04.2020 - 22:36

Bugün 81 ilde ilk iftar yapılacak ve ilk oruç açılacak. Milyonlarca Müslüman büyük bir heyecan yaşıyor. Oruç öncesi binlerce kişi 'Oruç nasıl açılır? İftar duası nedir?' sorusuna cevap arıyor... İşte İftar, oruç duası...

Bereket ayı Ramazan geldi. Gece ilk sahur için kalkıldı ve niyet edip ilk oruç tutuldu. Bugün ilk iftar için heyecan dorukta... 81 ilden oruç tutan vatandaşlar iftar açarken hangi duaların edileceğini araştırıyor ve 'Oruç nasıl açılır? İftar duası nedir?' sorusuna bir cevap bulmaya çalışıyor.

ORUÇ NASIL AÇILIR?

Peygamber efendimiz, taze hurmayla iftar ederdi. Taze hurma yoksa kuru hurmayla, o da yoksa suyla iftar ederdi. (Tirmizî)

İftarı hurmayla açın, zira o berekettir. Şayet hurma bulamazsa suyla iftar edin, çünkü o temizleyicidir.(İ. Mace)

İFTAR YAPILIRKEN OKUNACAK DUA

Allâhümme innî leke sumtü ve bike âmentü ve alâ rızgıke eftartü.

İFTAR YAPILIRKEN OKUNACAK DUANIN ANLAMI

Ey Allah'ım! Senin için oruç tuttum sana iman ettim ve senin rızkınla orucumu açtım.

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN ŞARTLARI NEDİR?

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.
İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.

YEMEK DUASI

"Bismillâhirrahmânirrahîm
Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealnâ minel müslimîn.Nimetu celillullah,Berakati Halillullah Şefaat ya Rasulullah, Külû ve’şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü’l müsrifîn.Allahumme zid velâ tengus bi-hürmeti-l Fatiha…"

YEMEK DUASI ANLAMI

"Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd bizi doyuran, içiren, ve bizi müslümanlardan eyleyen Allaha mahsustur.Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.Allahım Fatiha suresi hürmetine arttır eksiltme. AMİN…"

YEMEKTEN SONRA OKUNACAK DUA

Okunuşu: Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin

Anlamı: Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah'a hamdolsun.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@