İki yeni dev gezegen keşfedildi!

ABD'deki Lowell Gözlemevi'nde ve İspanya'daki Galileo Ulusal Teleskobu'nda yapılan gözlemlerle iki yeni dev gezegenin keşfedildiği açıklandı. Vatandaşların bildirdiği veriler sonrasında keşfedilen iki gezegenin Dünya'dan 352 ışık yılı uzaklıkta güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde dönen iki yeni ötegezegen olduğu belirtildi.

Bilim, Teknoloji 27.06.2021 - 14:29 27.06.2021 - 14:29 Bülent Deniz

ABD'deki Lowell Gözlemevi'nde ve İspanya'daki Galileo Ulusal Teleskobu'nda yapılan gözlemler sonucunda iki yeni dev gezegen bulunduğu açıklandı.

Vatandaşların bildirdiği verilerle incelenen gezegenlerin Dünya'dan 352 ışık yılı uzaklıkta güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde olduğu belirtildi.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society adlı hakemli bilim dergisinde yayınlanan çalışmada, iki yeni gaz devi ötegezegen olarak tanımlanan gezegenlerin Güneş'ten 1,5 kat daha büyük olduğu bildirilirken gezegenlere Planet B ve Planet C adları verildi.

'YURTTAŞ BİLİMİ HARİKA BİR ŞEY'

Vatandaşların bilim insanlarına yaptıkları ihbar sonrasında tespit edilen gezegenlerle ilgili konuşan Oxford Üniversitesi'nde astrofizik alanında çalışan, çalışmanın başyazarı Nora Eisner, "Pek çok ötegezegen adayı bu yüzden gözden kaçıyor. Yani yurttaş bilimi harika bir şey” dedi.

CNN International’ın haberinde, isteyen kişilerin NASA'nın finanse ettiği Planet Hunters adlı projeye katılarak uzay ajansının Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu'ndan (Transiting Exoplanet Survey Satellite - TESS) gelen verileri inceleyip ötegezegen arayışına katkıda bulunabildikleri belirtildi.

Görülen gezegenin parlaklığındaki düşüşün, bir gezegenin yıldızın önünden geçtiği anlamına geldiğini belirten bilim insanları, birkaç kişinin bu yönde bildiri yapması halinde o bölgeye araştırmacı gönderildiğini aktardı.

Independent Türkçe’nin haberinde HD 152843 hakkında yurttaş bilimcilerin topladığı veriler araştırmacılar tarafından incelenerek gezegenler tespit edildi.

DÜNYA'DAN DAHA BÜYÜKLER

Dünya'dan 3,4 kat daha büyük olan Planet B, Neptün'e benziyor ve yıldızının etrafındaki dönüşünü 12 Dünya günü süresinde tamamladığı aktarıldı.

Yörüngesindeki dönüşünü 19 ila 35 Dünya gününde tamamlayan daha dış taraftaki Planet C’nin ise Dünya'dan 5,8 kat daha büyük olduğu belirtildi.

Her iki gezegenin de yaşam barındıramayacak kadar sıcak ve gazlı olduğu açıklanırken, uzmanlar keşfin, Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerin çeşitliliği hakkında daha fazla bilgi sağladığını ifade etti.

Keşfe katkı veren yurttaş bilimcilerden ABD'li makinist Cesar Rubio, "Küçük de olsa da katkıda bulunduğumu hissediyorum" derken, bilimsel araştırmalara destek vermenin kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Yorumlar
Anastasiadis, Türkler'i tehdit etti!
Başörtülü kadına çirkin saldırı: 'AK Parti'nin köpeğisin, kapalısın diye namuslu musun?'
Medyascope'u fonlayan vakfın başkanı TSK'nın gizli bilgilerini ABD için istemiş!
Ruşen Çakır'ın 2005 yılında yaptığı haber, başına geldi!
Yunanistan’da aşı karşıtları polisle karşı karşıya geldi
'Çocuk haczi ve genç evlilik sorununa karşı 4 maymunu oynamayın'
Arab News'İN makalesi gündem oldu! KKTC'yi 5 ülke tanımak üzere
Bahçeli'den flaş 'Lozan' çıkışı: "Bu konu açılmamak üzere kapanmıştır"
Ayasofya Camii'nin ibadete açılışının birinci yılı geride kaldı!
Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya' mesajı! "Kıyamete kadar eksik olmayacak"
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@