Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, merhum Kadir Mısıroğlu'nu kastederek "Fesli böyle yazıyordu, tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, gelişmemiş beyinlerine uymuş laflar" ifadelerini kullandı.

Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, CNN Türk'te yayınlanan Hafta Sonu programına konuk oldu. Kendisine yöneltilen bir soru üzerine merhum Kadir Mısıroğlu hakkında fesli cahil ifadelerini kullandı. Aynı ifadeler içinde tarihçi-yazar Mustafa Armağan'ı da eleştiren Ortaylı, gelişmemiş beyinler ifadelerini de kullandı.

Ortaylı, programın sunucusu Hakan Çelik'in "Bir kesim insan, Çanakkale Savaşı'nın yönünü değiştiren 'Almanların varlığı' diyor" ifadesi üzerine ise şunları söyledi:

Pakistan'dan Türkiye'ye çağrı! 'Siz bu konuda deneyimlisiniz' Pakistan'dan Türkiye'ye çağrı! 'Siz bu konuda deneyimlisiniz'

"Onun bir kesim insan demiyor, onu Türkiye coğrafyasının belirli bir bölümündeki insanlar diyor. Bir tanesi öldü, fesli böyle yazıyordu. Bir tanesi daha yazıyor bir gazetede. Bunlara bazen cevap veriyorum, burada söylemeye gerek yok. Bunların sloganı şu, 'Çanakkale'de İngiliz komutanlarla Almanlar kavga ediyordu'. Tamamen cahil, dışarıdan empoze edilmiş, bunların geri kafalarına da uymuş. Geri kafa derken, gelişmemiş beyinlerine uymuş laflar. Karadeniz'in dalgalarına bakarak, oturup da kahvede söylenen laflar çok manidardır. İşin kötü tarafı da var, bazı yerler maalesef Rus işgaline de uğradı biliyorsunuz. Sarıkamış'tan hemen sonra. Ve bunlar savaş dışı kaldı bu bölgeler. Buradan asker de toplanmıyor. Onun için böyle kendine göre efsaneler çıkıyor harp için. İngiliz komutanlar Çanakkale'de fevkalade beceriksiz insanlar."

MERHUM SAĞKEN BU İFADELERİ KULLANMAZDI

Sosyal medyada Ortaylı'nın açıklamalarını eleştirenler, merhum sağken bu tarz ifadeler kullanmadığını belirtti.