Rüzgarların ve akarsuların iklime doğrudan etki ettiği bölgelere ılıman okyanusal iklim hakimdir. Peki ılıman okyanusal iklim nedir? ılımana okyanusal iklim nedir? Ilıman okyanusal iklimin özellikleri nelerdir? Ilıman okyanusal iklim nerelerde görülür? Ilıman okyanusal iklimin bitki örtüsü nedir? İşte detaylar...

Ilıman okyanusal iklim nedir?  ılımana okyanusal iklim nedir? Ilıman okyanusal iklimin özellikleri nelerdir? Ilıman okyanusal iklim nerelerde görülür? Ilıman okyanusal iklimin bitki örtüsü nedir? 

ILIMAN OKYANUSAL İKLİM NEDİR?

Batı rüzgârlarının etkisiyle ılıman kuşak karalarının batı ve çok daha seyrek olarak doğu kıyılarında görülür. Avrupa'nın batısı ve kuzeybatısı, Kanada’nın batısı, Şili'nin güneybatısı, Güney Afrika'nın güneydoğusu, Avustralya’nın güneydoğusu ve Yeni Zelanda başlıca görüldüğü yerlerdir. Türkiye’de ise Karadeniz kıyılarında ve Kuzey Anadolu Dağları'nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülür.

Yazlar serin, kışlar ılık ve her mevsim yağışlıdır. Her mevsim yağışın olması bulutluluğun fazla olmasına o da güneşlenmenin az olmasına sebep olur.

Soğuk kuşak nedir? Soğuk kuşak iklimleri nelerdir? Soğuk kuşak nedir? Soğuk kuşak iklimleri nelerdir?

Doğal bitki örtüsü ormandır. Bitki örtüsü alçak kesimlerde kışın yaprağını döken yayvan yapraklı ormanlardır. Yükselti arttıkça bitki örtüsü değişir ve karma yapraklı ormanlara rastlanır. Daha yukarılarda ise iğne yapraklı ormanlar ve Alpin çayırlar görülür.

ILIMAN OKYANUSAL İKLİMİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Orta Kuşak kıtalarının batı kıyılarında, batı rüzgarlarının ve sıcak su akıntılarının etkisiyle gelişen bir iklim tipidir.

Yıllık ortalama sıcaklık 20°C’nin altındadır.

Sıcaklık farkları belirgin değildir.

Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer.

Her mevsim yağışlıdır. Sonbahar ve kış yağışları daha belirgindir.

Kar yağışı ve don olayı ender görülür.

Kış aylarında cephesel, yaz aylarında hem cephesel hem de yükselim yağışları görülür.

ILIMAN OKYANUSAL İKLİM NERELERDE GÖRÜLÜR?

Kuzey Amerika’nın batı ve güneydoğu kıyılarında, Güney Amerika’nın güneybatı kıyılarında, Batı Avrupa’nın Atlas Okyanusu kıyılarında,Yeni Zelanda’da, Afrika’nın güneyinde, Avustralya’nın doğusunda, Tasmanya’da görülür.