İlk defa gerçekleşecek! Azerbaycan'dan tarihi KKTC kararı

Tarihte ilk kez Azerbaycan heyeti, KKTC'yi ziyaret edecek. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, "Bu, dünyaya çok önemli bir mesajdır" dedi.

Dünya 14.07.2021 - 17:47 14.07.2021 - 17:50 Kağan Özdemir

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Meclis'te Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi Başkanı Samad Seyidov ve beraberindeki heyeti ile bir araya geldi. Azerbaycan heyetini, "Ülkenizdesiniz, evinizdesiniz. Burada misafir değilsiniz" diyerek selamlayan Kılıç, ziyaretlerinin çok önemli olduğunu söyledi.

Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi heyetinin,16 Temmuz Cuma günü Türkiye'den KKTC'ye gideceğini, böylece tarihte ilk kez Azerbaycan'dan bir heyetin, KKTC'yi ziyaret edeceğini söyleyen Kılıç, "Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yılı ve 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kapsamında düzenlenecek törenlerde de Sayın Cumhurbaşkanımızla beraber sizler de orada olacaksınız. Bunun için sizlere hakikaten şükranlarımızı sunuyoruz. Bu, dünyaya çok önemli bir mesajdır. Bu, Türkiye-Azerbaycan arasındaki dostluğun, kardeşliğin ve 'bir millet, iki devlet' anlayışının belki de ete kemiğe bürünmüş en büyük nişanesidir" ifadelerini kullandı.

'ONUR SAYARAK BİZ DE YAŞADIK'

Türkiye ve Azerbaycan'ın, geleceğe yürüyüşünü "tek millet, iki devlet" anlayışıyla sürdüreceğini belirten Kılıç, Azerbaycan'ın, Ermenistan'a karşı Karabağ'da zafer ilan ettiğini hatırlatarak, "Tüm dünyaya gösterdiğiniz başarıyı, duruşu en büyük onur sayarak biz de yaşadık" dedi.

YARIN TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin 5'inci yılı olduğunu hatırlatan Kılıç, yarın Meclis'teki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve milletvekillerinin yanı sıra Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi ile KKTC Cumhuriyet Meclisi Dışişleri Komisyonu heyetinin de katılacağını söyledi.

Kılıç, yarın Meclis'te, TBMM Dışişleri Komisyonu, Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi ile KKTC Cumhuriyet Meclisi Dışişleri Komisyonu üyelerinin katılımıyla üçlü toplantı gerçekleştireceklerini de bildirdi.

'DÜNYAYA TÜRKİYE-AZERBAYCAN BİRLİĞİ MESAJI VERİYORUZ'

Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi Başkanı Seyidov da Azerbaycan ile Türkiye'nin düşüncelerinin aynı istikamette olduğunu söyledi.

Seyidov, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük olaylardan olduğunu dile getirerek, FETÖ'cülerin, devleti ele geçirme ve Türkiye'yi siyasi haritadan silme hareketinin, Türk halkı tarafından darmadağın edildiğini belirtti.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin 5'inci yılında Türkiye'de bulunmalarının, "kendileri için hem büyük bir şeref, onur ve mesuliyet hem de dünyaya büyük bir mesaj" olduğuna işaret eden Seyidov, "Bugün dünyaya Türkiye-Azerbaycan birliği mesajı veriyoruz. Türkiye ve Azerbaycan olarak bütün Türk dünyasını birleştirmeliyiz. Bir süre sonra Zengezur Koridoru açıldıktan sonra trene binip Nahçıvan'dan Türkiye'ye geleceğiz. Bu, çok önemli bir mesele." dedi.

Türk dünyası hakkındaki ortaklaşan fikirler kapsamında KKTC'yi akıldan çıkarmamak gerektiğini vurgulayan Seyidov, "Hem 15 Temmuz hem Azerbaycan, TBMM, KKTC Dışişleri Komisyonlarının üçlü toplantısı hem de bizim 19 Temmuz'dan 21 Temmuz'a kadar KKTC'de olmamız, Türk dünyasının gücünün ve birliğinin dünyaya gösterilmesi meselesini de içinde ihtiva ediyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Sosyal medyada gündem olmuştu! Dilipak'tan kadın sporcuların tartışılan giyim tarzı hakkında açıklama...
HDP'li Meral Danış Beştaş'ın 'aşı' açıklaması güldürdü!
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan arasında Bakü Beyannamesi imzalandı
Yapılan darbe sonrası, Türkiye ve Tunus arasında ilk temas! İşte detaylar...
Hangi hakla? O ilde aşı olmayanlar düğünlere alınmayacak!
CHP'li Tanju Özcan, Akşemseddin'in mezarını da mı sınır dışı edecek?
Cumhuriyet yazarı Miyase İlknur, Mehmetçiğe 'ihraç ürünü' dedi
Deniz Baykal hakkındaki tüm iddialara cevap verdi! Hükümetin iki kararına destek verdi...
İhsan Şenocak kendisini linç edenlere böyle cevap verdi!
Sosyal medyada linçlenen İhsan Şenocak'tan dikkat çeken açıklama!
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
Anket Tümü

Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ankete Katıl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@