İmamoğlu ailesi Beylikdüzü'ne nasıl geldi? İmamoğlu'nun ANAP hikayesi...

Her fırsatta "Hak, hukuk, adalet ve kul hakkı" kavramlarına değinen, hayat hikayesini dramatize eden ve "Yoksul bir aile" üzerinden başarı hikayesi türeten Ekrem İmamoğlu'nun geçmişine yönelik tüm söylemleri çelişkilerle dolu. Bunlardan birisi de ailecek Beylikdüzü'ne ilk yerleşmeleri durumu...

Dosya 29.06.2019 - 03:41 29.06.2019 - 03:41

İmamoğlu, CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı olduğu dönemde 'HaberdarCom' isimli haber sitesine "Hedef İktidar" başlığı altında bir röportaj vermiş. 2010 yılında yayınlanan röportajda, Beylikdüzü'ne yerleşmelerinin tamamen "Tesadüf" olduğunu vurgulamış.

Ailesinin Beylikdüzü hikayesini 1988 yılına dayandıran İmamoğlu, "Tesadüfen" geldikleri Beylikdüzü'ne 1991'den itibaren yoğunlaştıklarını ve o dönem ANAP'ın yönetimindeki Büyükçekmece'ye bağlı olan Gürpınar'dan arsa satın alarak inşaat işine giriştiklerini söylüyor.

İmamoğlu'nun bu hikayesi naklettiğinden çok farklı olduğu iddaaları ise anlatılanla aşırı biçimde çelişiyor. Kaynağımızın aktardığına göre ailece Beylikdüzü'ne yerleşilmesinin tesadüfen olmadığını ve tam tersine bilinçli bir yatırım olduğunu aktarıyor. 1988-1991 yılları arasında iktidarda olan ANAP'ın nüfuzu kullanılarak gerçekleştirilen ticari bir adım olarak yorumlanmakta.

Haberdar sitesinde yayınlanan 2010 röportajında siyasi hayatını CHP ile başlattığını aktaran İmamoğlu, 17/12/2018 tarihli Hürriyet röportajında ise siyasete ilk adım attığı yılı 1990 ve 1991 olarak ifade ediyor. İmamoğlu'nun bu tarihlerdeki görevi İstanbul ANAP Surdışı İl Başkan Yardımcılığı'ydı.

Bu yıllarda ANAP yönetiminde olan babası Hasan İmamoğlu,1983-1987'de TBMM Başkanlığı yapan ANAP Trabzon MV. ve Ekrem İmamoğlu'nun 1995'de nikah şahidi olan aile dostu Necmettin Karaduman ile İmamoğlu'na ANAP'ta görevini tevdi eden ve aile dostu oldukları iddaa edilen Mükerrem Taşçıoğlu'nun nüfuzu, ailenin rotasını Beylikdüzü'ne çevirtmiş.

İmamoğlu ailesinin Beylikdüzü'ne "Tesadüfen" geldikleri 1988'den 1 yıl önce Büyükçekmece ilçe olmuştu. Yine aynı yıl Çatalca'ya bağlı olan Yakuplu, Gürpınar ve Kavaklı köyleri, dönemde "101 İlçe Kurulması Hakkında Kanun" olarak bilinen kanun ile Büyükçekmece ilçesine bağlanıyor.

"101 İlçe Kurulması Hakkında Kanun" ile yeni kurulan Büyükçekmece ilçesine bağlanan Yakuplu, Gürpınar ve Kavaklı köylerinde 1987 yılından itibaren belde belediyeleri kurulmaya başlanmış ve İmamoğlu ailesi ANAP'ın nüfuzunu kullanarak buraya gelmiş ve mütahitliğe başlamışar

İmamoğlu ailesinin arsa satın aldığı bu 3 köyden ilk belediye kurulan köy Gürpınar olmuştu. Turgut Özal’ın başbakanlığı ve Mustafa Kalemli’nin İçişleri Bakanlığı döneminde 1987 tarihli İçişleri Bakanlığı kararı ile Gürpınar Köyü’nde "Gürpınar" adıyla belde belediyesi hizmete başlamış...

Yakuplu ve Kavaklı ise Tansu Çiller’in Başbakanlığı, Nahit Menteşe'nin İçişleri Bakanlığı döneminde 1993 tarihli İçişleri Bakanlığı kararı ile "Kavaklı" adıyla ve aynı tarihli 93/42466 sayılı İçişleri Bakanlığı kararı ile de "Yakuplu"adıyla belde belediyeleri olarak hizmete başlamıştı...

1988'de satın alınan arsaların, 1993'e kadar 1/10 değer kazanması, o döneme kadar köftecilik yapan İmamoğlu ailesi inşaat sektörüne sürüklemiş.Kaynağımızın fikrine göre ''Allah,babadan oğula, nikah şahidinden aile dostuna, ilçe belediyesinden belde belediyesine kadar ANAP'lı olan İmamoğlu ailesine "Yürü ya kulum" demiş.

Haber Vakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@