İmamoğlu, Fransızlardan krediyi kaptı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Fransız Kalkınma Ajansından 93 milyon euro kredi almak için imza attı.

Siyaset 29.09.2021 - 15:38 29.09.2021 - 15:44

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Haliç tramvay projesi için Fransız kalkınma ajansından alınacak 93 milyon euro kredi için imza attı. İmza törenine Fransa Dış Ticaret ve Yatırım Bakanı Franck Riester de katıldı.

"İBB'Yİ ÖZ KAYNAKLARLA YÖNETECEĞİM" DEMİŞTİ

CHP'li Başkan İmamoğlu'nun seçim döneminde "İBB'nin yeterli kaynağı var. Öz kaynakları ile belediyeyi rahatça yönetirim. O kaynağı akılcı ve güvenilir bir şekilde dağıtacak sistemi ve belediye başkanı yok" iddiasında bulunmuştu. 

FRANSIZLARDAN ÖNCE ALMANLARDAN DA KREDİ ALDI

İmamoğlu, İBB Başkanlık koltuğunu devralmasından kısa bir süre sonra 2019 yılının Kaısm ayında Alman bankası Deutsche Bank’tan da 110 milyon euroluk kredi aldığını açıklamıştı. 

İBB'NİN BORÇLARI GİDEREK ARTIYOR

İSKİ, İSPARK, İETT, Ağaç A.Ş., Beltur, Kültür A.Ş. ve diğer tüm kurumlarının yüksek miktarlarda borçlarının olduğu açıklanmıştı. 

İBB AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, üç gün önce katıldığı canlı yayında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mevcut borçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Göksu, "İBB'yi devrettiğimizde yaklaşık 29 milyara yakın borç vardı. Şimdi 43 milyar. Yıl sonu 62 milyara çıkıyor. İmamoğlu ne demişti? 'İstanbul için borçlanmak ihanettir.'" dedi.

Yorumlar