İmamoğlu, 'gizli' ittifakına Atatürk tablosu hediye etti!

CHP'lilerin görevden alınan HDP'lilere destek ziyaretleri bitmiyor. Son olarak 'düğüne gidiyorum' gerekçesiyle bölgeye giden İBB Başkanı İmamoğlu, HDP'li Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile bir araya gelip destek mesajı verdi. HDP'lilere de Atatürk tablosu hediye etti.

Gündem 01.09.2019 - 19:58 01.09.2019 - 19:58 Bülent Deniz

İmamoğlu, terör örgütü PKK ile ilişkilerinden ötürü görevden alınan HDP’li Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile bir araya geldi. Mızraklı, “Buraya gelmeniz bu anlamda bizim için bir ışıktır” derken, İmamoğlu, “Bu süreci bir fırsata döndürmeliyiz” mesajı verdi.

HDP’li Selçuk Mızraklı, Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı seçilmesinden duydukları memnuniyeti “İstanbul’daki seçim sonucu bizde umudu büyüttü.” sözleriyle ifade ederken “Yarınlar için beraber yürüyeceğiz. Buraya gelmeniz bu anlamda bizim için bir ışıktır. Tekrar hoş geldiniz” dedi.

İMAMOĞLU’DAN MIZRAKLIYA: SİZİ BELEDİYEDE ZİYARET ETMEK İSTERDİK

Ardından konuşan İmamoğlu, eşiyle beraber Diyarbakır ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, “Tabi biz buraya daha keyifli gelmek, sizi büyükşehir belediyesinde ziyaret etmek isterdik. Ama nasip olmadı, İnşallah bir daha ki sefere” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu bu görüşmede şunları kaydetti:

‘BİR ARADA MÜCADELE VERMELİYİZ’

“Ülkemiz hep birlikte zorlukları aşacak. Her zorluk fırsat da doğurabilir. Bunu yaşadık. Birleşme, buluşma, barışma, tek vücut olma, bir talep doğrultusunda ki Ahmet Bey tam bir tecrübe abidesi. Birçok zorluğu yaşamış bir başkanımız. Kıymetli bir siyaset adamı. Dolayısıyla her zorluğun önümüze bir fırsat koyabileceğini düşünüyorum. Ben şuradaki atmosferi de bir kaynaşma olarak görüyorum. Bu bir siyasi kaynaşma değil, İstanbul’daki 23 Haziran’daki seçim de bir siyasi seçim olmaktan çıkmıştı zaten. Bizim bu kaynaşmayı vicdanda bir buluşmaya, hak, hukuk, adalet arayışında bir buluşmaya dönüştürmemiz lazım. Biz Cumhuriyete, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne çok inanıyoruz. Tümüyle bu kavramların varlığını hem pekiştirmek, kuvvetlendirmek ve var etmek adına da yoğun bir mücadeleyi bir arada vermeliyiz.

‘SİZİNLE KENDİMİZİ AYNI YERDE GÖRÜYORUZ’

Biz asla aldatılmayız. Biz iyi gözle ve gerçekten evrensel değerlerle birbirimize bakıyoruz. Ama evrensel değerler içinde hissetmeyen insanlar, bir kişi, bir grup böyle bir siyasi yapılanmayı bir araçtan öte bir amaca dönüştürenlerin yaptığı hatalar ülkeyi o tür yollara taşıdı. Biz o yollara girmeyiz zaten. O bakımdan burada olmamızın tek sebebi size güç olmak ama daha ötesinde biz aynı yerde görüyoruz kendimizi.

Ben İstanbul’daki 16 milyondan size selam getirdim. Umut ediyorum bu sıkıntılı günleri aşarız. Bir an önce bu yanlıştan dönerler. Çünkü bu sürecin ne kendilerine, ne iktidarlarına ne de milletimize faydası yoktur. Size yapılan haksızlık ülkenin demokrasisine yapılmıştır.”

İmamoğlu, “Son söz büyüğündür” diyerek konuşmasını sonlandırdı ve sözü Ahmet Türk’e bıraktı:

AHMET TÜRK, MİLLİYETÇİLERİ HEDEF ALDI

HDP’li Ahmet Türk, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümete yönelik, “Freni patlamış bir araba” söylemlerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Evet gerçekten freni atlamış bir araba. Hep birlikte bunun önünde bir set oluşturmalıyız. Ortak değerler etrafında halklarımızın buluşmasını istiyoruz. Kürt halkı, Türk halkıyla iradesini birleştirmiştir. Birlikte yaşam talebini vermiştir. Birileri demokrasinin bütün olanaklarını ortadan kaldırmaya yönelik farklı bir çalışma içindedir. Dünyada milliyetçiler toplum içinde düşmanlar yaratarak, birilerini hain ilan ederek, kendi iktidarlarını sürdürmeye çalışırlar. Gücünü koruyabilmek için mutlaka birilerini düşman yaratarak, iktidarını sürdürmeye çalışıyorlar. Türkiye’de bugün gördüğümüz tablo bu. Bir tarafta demokrasiyi esas alanlara karşı set kurmaya çalışıyorlar. Adalet yürüyüşüne katıldığımızda, ‘bölücülerle kol kola’ dediler.”

“1991 yılında sayın Erdal İnönü ile o zamanda bir ittifak söz konusu oldu. Eleştiriler geldi. Erdal Bey hiç konuşmadı. Demokratik bir gelecek, Türkiye istiyoruz. Birileri ne der hesabı yaparsak, demokrasiyi kuramayız. Elbette ideolojik, siyasi olarak farklı yerlerde olabiliriz. Demokrasinin gereği budur. Halklarımızın demokratik geleceği için, ortak demokratik değerler etrafında mücadele etmeliyiz. Bugün dün gibi değil. 2016’da kayyumlar geldiği zaman batıda bir suskunluk vardı. Bugün ise gerçekten artık tahammül edilmeyecek bir noktaya geldiğimizi ifade ediyor. Dayanışmanın ve ortaklaşmanın gerektiğini söylüyor.”

Yapılan konuşmalar ardından ev sahibi Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Sur ilçesinde bulunan tarihi dört ayaklı minarenin bulunduğu tablo hediye etti.  İmamoğlu ise Yılmaz’a Atatürk’ün fotoğrafını hediye etti.

İmamoğlu, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “seçilmiş Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları ile buluştuk.” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@