İmamoğlu'ndan Akit TV'ye cuma vakti haciz!

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Akit Medya Grubu’na cuma namazı vakti haciz işlemi için avukat gönderdi. Kendilerine sunulan hukuki delillere rağmen uzlaşmaya yanaşmayan avukatlar, Akit TV’nin çalışır durumdaki 4 bilgisayar ve 3 televizyonunu haczetti.

Gündem 19.06.2021 - 14:44 19.06.2021 - 14:44 Bülent Deniz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanlışlarını ortaya çıkaran yayınlar yapan Akit Medya Grubu, CHP despotizminin hedefi oldu. İmamoğlu, Akit Medya Grubu’nun Küçükçekmece’deki Genel Merkez Binası’nda haciz işlemi gerçekleştirdi. Tam cuma namazının öncesinde icra ekiplerini gazetemize gönderen İmamoğlu, gazetecilerin habercilik faaliyetini engelleme amacıyla haber ekipmanlarını haczettirdi. Halihazırda üzerinde haber yazımı için çalışılan 4 bilgisayar ve anlık haber aktarımında kullanılan 3 televizyon, İmamoğlu’nun ekipleri tarafından haczedilip muhafaza altına alındı.

'ÖZGÜR BASIN' LAFTA KALDI

Akit TV’nin Ekrem İmamoğlu’na tek kuruş borcu olmadığı aksine alacaklı olduğuna dair bütün itirazlarına ve bunu gösteren mahkeme kararlarını ibraz etmelerine rağmen İmamoğlu’nun avukatları hacze bir an bile ara verilmediği belirtildi. Akit’in, CHP’li İBB Başkanı’ndan toplamda 5 davadan 21 bin 500 lira tutarında avukatlık ücreti alacağı olmasına rağmen, bir belediye başkanını icraya vermenin etik olmayacağı düşüncesiyle haciz işlemi başlatmazken, İmamoğlu’nun, 20 bin lira alacağı için apar topar haciz işlemi başlatması ise ‘gazetecilik’ faaliyetlerine hiçbir saygısının olmadığını gözler önüne serdi. ‘Özgür basın’ söylemlerinde bulunan İmamoğlu’nun, Akit’i cezalandırmak için seçtiği haciz yönetimi vicdanları yaraladı.

NEREDEN BAKARSAN SKANDAL

Açıklamalarda bulunan Akit Medya Grubu Avukatı Ali Paccı, işin hukuki boyutunu şu sözlerle gözler önüne serdi: “Tarafların karşılıklı olarak birbirinden alacağının bulunması durumunda, bunları takas etmeleri ile borcun nakden ödenmesi arasında bir fark yoktur. Ekrem İmamoğlu’nun, Akit TV’den bir tek dosyada 20 bin liralık alacağı bulunmasına karşın, Akit TV’nin İmamoğlu’ndan tam 5 dosyada toplam 21 bin 500 lira alacağı vardır. Bu alacaklarımızı icraya koyarak tahsil etmeyi tercih etmedik; bunu takas etmemizin önünden herhangi bir kanuni engel de yoktur. Müvekkil alacaklı olduğu halde haksız haciz uygulanmıştır. Hacze gelen İmamoğlu’nun avukatları da bu alacağın varlığına bir itirazda bulunmamış; ‘alacağınızı siz de bizim gibi icraya koyarak tahsil edin’ demişlerdir. Hatta takas talebimizi tek dosya yönünden kısmen kabul ettiklerini açıklamışken, sonra fikir değiştirerek bunu da kabul etmediklerini ve hacizde ısrar ettiklerini bildirmişlerdir. İcra Müdürlüğü de, İmamoğlu’dan alacağımız bulunduğuna kani olsa da benzer yaklaşımla bu konuyu İcra Mahkemesine taşımamızı tavsiye etmekle yetinmiştir. Oysa, teknik olarak takas dermeyanı alacaklının kabulüne bağlı değildir ve mahkemede olduğu gibi haciz sırasında dahi ileri sürülebilir. Bunun için tek şart ilama dayanan bir alacağın varlığıdır. Gelen haciz memuruna alacağın kaynağı olan mahkeme kararları teker teker sunulmuştur. Tıpkı borcun nakden ödenmesi gibi takas da borcu sona erdiren hallerden birisidir. Sonuç olarak, müvekkilim hukuka aykırı şekilde alacaklısı olduğumuz kişinin haciz tazyikine maruz kalmıştır. Bu haksız haciz işlemine karşı tüm haklarımızı kullanacağız.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@