İngiltere İsrail'in ırkçı kanununu destekliyor!

İsrail'in 19 Temmuz’da çıkardığı tartışmalı “millet-devlet kanunu”nun, İngiltere tarafından desteklendiği ortaya çıktı.

Gündem 30.07.2018 - 09:57 30.07.2018 - 09:57
İsrail 19 Temmuz'da tartışmalı “millet-devlet kanunu”nu çıkardı. Kanun Arapça'yı resmi dil olmaktan çıkarması, işgal altındaki Kudüs'ü İsrail'İn bölünmez başkenti olarak kabul etmesiyle ve Yahudilere millet olarak ayrıcalıklı hak vermesiyle dünya çapında ırkçılık eleştirilerine maruz kaldı.

Tüm bunlar yaşanırken, bir parlamento üyesi İngiliz Hükümetine bu kanuna karşı nasıl bir tavır almayı planladıklarını sordu. Skandal niteliğindeki cevap ise İşçi Partili Richard Burden tarafından hükümete sorulan sorunun ardından patlak verdi. Dışişleri Ofisi ve Uluslararası Gelişim Bakanı Alistair Burt şöyle yazdı:

"İngiliz diplomatlar, İsrailli yetkililer ve meclis üyeleri ile düzenli diplomatik çalışmalarının bir parçası olarak İsrail'de “Millet-Devlet Yasa Tasarısını” diğer yasalarla ve gelişmelerle birlikte tartıştılar. İsrail'in bütün vatandaşlarının eşitliğine uzun süredir bağlılığı, onun en büyük güçlerinden biridir. İsrail'in dostları olarak bu bağlılığı sarsacak herhangi bir gelişmeyle yakından ilgileneceğiz.”

"DOST DEMOKRASİSİ"

Hükümet verdiği bu cevapla, İsrail'in Yahudi olmayanlara kendi kaderini tayin hakkı vermeyen bu kanunu sunmasını, onun “bütün vatandaşlarının eşitliğine uzun süredir bağlılığı” olarak gördüğünü savunuyor. Çünkü İngiltere açıkça bu kanunun “vatandaşlara bağlılığı” sarsmasıyla alakadar değil. Gerçekte kanun tam tersini ortaya koyuyor. İsrail'in Yahudi olmayan vatandaşlarının eşitliğine bağlı olmadığını gösteriyor.

İngiliz hükümetine göre, 50 yıldan fazla süredir Filistin'i işgal eden İsrail devletinin ırkçı kanunu bile onun “dost demokrasi” statüsünü alıp götürmüyor.


Yorumlar