İngiltere ne kadar Afgan mülteci alacağını açıkladı!

İngiltere, bu yıl 5 bin Afgan mülteci kabul edeceğini açıklarken bu sayının önümüzdeki yıllarda 20 bine çıkacağını belirtti.

Dünya 18.08.2021 - 11:41 18.08.2021 - 11:44

Afganistan'ın sadece 10 günde Taliban'ın kontrolüne geçmesinin yankıları sürüyor. Pazar günü Taliban militanlarının başkent Kabil'e girmesi ile binlerce Afgan sivil ülkenden kaçmak için havalimanına akın etti.

İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, dünya Afgan mülteci akınına hazırlanırken, İngiltere merakla beklenen planını duyurdu.

Söz konusu plana göre, önümüzdeki yıllarda İngiltere'de yaklaşık 20 bin Afgan mülteciye ev sahipliği yapacak.

MUHALEFETTEN TEPKİ GELDİ

İngiltere'nin bu kararı kısa sürede eleştirileri de beraberinde getirdi. Eski bir asker olan Muhafazakar Parti Milletvekili Tobias Ellwood Mirror'a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

'Afganistan'dan çekilmemize doğrudan bir yanıt olarak yüzleşmek üzere olduğumuz mülteci krizinin ölçeği göz önüne alındığında, bu son derece yetersiz bir yanıt. Hükümetin gerçekten burada büyük resmi görmesi ve yarattığımız krizin boyutunu kavraması gerekiyor.'

Birleşmiş Milletler, Afganistan'da 2021'in başından bu yana yaklaşık 400 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve her hafta 30 bine yakın kişinin ülkeyi terk ettiğini açıklamıştı.

'GÜNDE BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLİYOR'

Öte yandan İngiltere İçişleri Bakanlığı, Afganistan'daki tahliye operasyonu ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Priti Patel bugünkü açıklamasında, İngiltere'nin Taliban'ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesinin ardından günde yaklaşık bin kişiyi Afganistan'dan çıkarmayı başardığını söyledi.

BBC'ye konuşan Patel, 'Hala İngiliz vatandaşlarını ve yerel istihdam planımızın parçası olan Afgan vatandaşlarını tahliye ediyoruz' dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@