İngiltere'de antidepresan kullanan çocuk sayısı hızla artıyor

İngiliz doktorların, çocuklara antidepresan verme oranı her geçen gün artarken, bu durum çocuklar arasında intihar ve kendine zarar verme vakalarına yol açıyor.

Sağlık 30.07.2018 - 10:09 30.07.2018 - 10:09
BBC'nin File on 4 Programı'nda ortaya çıkarılan verilere göre doktorların İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da son üç yıldır çocuklara daha fazla antidepresan reçete yazdıkları ortaya çıktı.

İngiltere'de yüzde 15 oranında bir artış olduğu ifade edildi. İskoçya'da artış oranı yüzde 10 iken, Kuzey İrlanda'da artışın yüzde 6 olduğu ifade edildi.

BBC'nin haberine göre en hızlı artış 12 yaş ve altındaki çocuk hastalarda görüldü. Bu veriler ise seçici serotonin geri alım inhibütörü (SSRIs) gibi güçlü antidepredanların alınmasıyla ilişkilendirildi.

Uzmanlar çcouklarda anti depresan reçetelendirme ve kullanımının büyüklerin yakın gözetiminde olması gerektiğini belirtirken ruh sağlığı servislerinin kuyruğunda uzun bekleyişlerin de bir sonucu olduğu aktarıldı.

İLAÇLARI ALAN ÇOCUKLARDA İNTİHAR GİRİŞİMİ

Yetkililer ise bu ilaçların prospektüslerde yazan etkilere göre, reçetelendirildiğini öne sürüyor. Ancak bazı bulgulara göre de prospektüslerde ilaçların yan etkileri tam olarak yazılmıyor. Buna göre ilaçları alan çocuklarda intihar girişimi ve kendine zarar verme bulguları görülüyor.

2015 yılında Sertraline hapı kullanması için reçete yazılan 17 yaşındaki bir gencin bir parkta ölü bulunması da bu vakalardan biri olarak değerlendirildi. Daha sonra doktorların Reece Burrowes adındaki gence güçlü antidepresanı yazarken yönergeye uymakta başarısız oldukları öne sürüldü.

“İNGİLTERE'DE HER DÖRT GENÇ VE ÇOCUKTAN BİRİ TEDAVİ GÖRÜYOR”

Royal College Psikiyatri Fakültesi'nde Çocuk ve Yetişkin Pskiyatri'nin bölüm Başlanlığını yürüten Bernadka Dubicka, İngiltere'de birçok çocuğun uygun zihin sağlığından mahrum olduğunu ancak bu durumda olan çocuklardan sadece yüzde 25'inin tedavi görebildiği diğerlerine ise güçlü anti depresan reçetelerin yazıldığını dile getirdi. Dubicka, “Halen her dört genç ve çocuktan biri zihin sağlığı sorunları nedeniyle tedavi görüyor” dedi.

Yorumlar