İngiltere'de demokrasi krizi: Teneke diktatör!

Boris Johnson hükümetinin, Kraliçe Elizabeth'den parlamentoyu "Ekim ayının ortasına kadar" askıya almayı istemesi bekleniyor. Johnson'ı bu hamlesinden dolayı "teneke diktatör" olarak nitelendiren muhalefetin tepkisi ise büyüyor.

Dünya 28.08.2019 - 15:06 28.08.2019 - 15:06

İngiliz basınına göre, Johson hükümeti anlaşmasız Brexit kararına muhalet oluşmasını engellemek için Kraliçe Elizabeth'den parlamentoyu askıya almasını isteyebilir.

Üst düzey yetkililerin açıklamalarına göre, bakanların ilgili talebi bugün Kraliçe'ye sunması bekleniyor.

"SAVAŞ İLANI DEMİR YUMRUKLA KARŞILANACAK"

Liberal Demokratların Brexit sözcüsü Tom Brake Twitter'da, "Savaş ilanı demir yumrukla karşılığını bulacaktır." açıklamasında bulunarak, oluşacak kriz atmosferinin ilk sinyallerini verdi.

"JOHNSON TÜM GÜCÜ ELİNDE TOPLAMAYA ÇALIŞIYOR"

İşçi Partisi Milletvekili Yvette Cooper, "Johnson tüm gücü elinde toplamak için Kraliçe'yi kullanmaya çalışıyor. Bu oldukça tehlikeli ve sorumsuz bir yönetme biçimi." yorumunda bulundu.

KRALİÇEYE TEHDİT

Brexit'e tamamen karşı olan bir grup ise, "Kraliçe'nin demokratik olmayan,anayasaya aykırı ve özünde siyasi bu manevraya girişmesinin hiçbir anlamı olmadığı" açıklamasında bulundu.

Grup, "Eğer Kraliçe'ye bu talep iletilirse kendisi hatırlamalıdır ki 'demokrasinin askıya alınmasına yardakçılık eden' hiçbir Kraliyet üyesine tarih nazik davranmamıştır." diyerek tehdit niteliğinde sözlere yer verdi.

KRALİÇE'NİN DANIŞMANINDAN FLAŞ AÇIKLAMA: ENGEL OLACAĞIZ

Kraliçe'nin danışmanlığını yapan muhafazakar siyasetçi Dominic Grieve, "Başbakan'ın hamlesi oldukça acayip. Kendisi de biliyor ki ulusal bir krizin ortasındayız. Parlamentosuz yönetim alışılmışın dışında, Hükümet bundan pişmanlık duyacaktır. Önümüzdeki günlerde buna karşı herkesle görüşeceğiz ve Parlamentonun 5 hafta tatil edilmemesi için elimizden geleni yapacağız." dedi. Bu sözlerin Kraliçe'nin danışmanından gelmesi ise dikkat çekti.

JOHNSON'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Johson Twitter'dan, "Ajandamızı gerçekleştirmek durumundayız. Bu yüzden Kraliçe'nin konuşmasının 14 Ekim'de olacağını duyuruyorum." sözlerine yer verdi. Kraliçe'nin konuşmasının Brexit için son tarih olan 31 Ekim'den 2 hafta öncesine ayarlanması ise, anlaşmasız Brexit ihtimalini daha da güçlendirdi.

Johnson Twitter'dan dün yaptığı açıklamada, "Jeremy Corbyn referandumu iptal etmek ve Brexit'i daha yıllarca tartışmak istiyor. Bense, ülkemi ileriye götürmek ve ona göre yönetmek istiyorum." sözlerine yer vermiş, Brexit konusundaki hamlelerinin meşru olduğunu savunmuştu.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Parlamentonun internet sitesinde imzaya açılan "Parlamentoyu askıya almayın" başlıklı kampanya ise şimdiden 40 bin imzaya ulaştı. Kampanya eğer 100 bin imzaya ulaşırsa, uygulama gereği Parlamentoda konu tartışmaya açılmak zorunda.

Financial Times'tan Sebastian Payne'e göre, milletvekilleri gelecek hafta hükümet için güvensizlik oyu almayı başarırsa, Hükümet seçime gidecek. Payne bilgiyi, "No 10, seçim tehdidi" sözleriyle duyurdu. Payne'e açıklama yapan üst düzey bir hükümet yetkilisi, "Eğer milletvekilleri gelecek hafta güvensizlik oyu verirse, istifa etmeyeceğiz. Başka bir hükümet de önermeyeceğiz. Parlamentoyu feshedip 1-5 Kasım tarihleri arasında seçime gideceğiz. Grieve düzenlemesinin hiç şansı yok." ifadelerini kullandı.

Haber7

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@