İngiltere’de kritik aşama: Her gün yaklaşık 100 bin kişi koronavirüse yakalanıyor

Yeni tip koronavirüs pandemisinin merkezi haline gelen Avrupa’da pandemiden en çok etkilenen ülkelerden biri de İngiltere oldu. İngiltere’de her gün yaklaşık 100 bin kişinin koronavirüse yakalandığı öğrenildi.

Dünya 30.10.2020 - 00:20 30.10.2020 - 00:20

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Londra’daki Imperial Coolage tarafından yapılan araştırmaya göre, yürürlükte olan tüm önlemlere rağmen günde yaklaşık 100 bin kişi koronavirüse yakalanıyor. Pubların kapatıldığı ve ev ziyaretlerinin yasaklandığı ülkede, enfekte olanların sayısı her dokuz günde bir iki katına çıkıyor. Buna göre, bazı yerlerde bulaşma katsayısı (R) 2’nin üzerinde seyrediyor.

VAKA SAYISININ EN YÜKSEK OLDUĞU YAŞ GRUBU: 18-24

86 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, şu an ülkedeki her bölgede ve her yaş grubu arasındaki vaka sayıları artıyor. İngiltere’de enfeksiyon oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu 18-24 arası. Ancak araştırmada, virüsün yeniden daha yüksek yaş grupları arasında yayılmaya başladığı, bu nedenle ölüm oranlarında artış beklendiği belirtildi.

“KRİTİK BİR DÖNEMDEYİZ”

Araştırma ekibinden Profesör Steven Riley, elde edilen verilerin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. Riley, “Mevcut önlemler yeterli değil” dedi.

Yine araştırma ekibinden Profesör Paul Elliott ise “İkinci dalgada kritik bir dönemdeyiz” diye konuştu. Elliott, vaka sayısının artmasının daha fazla kişinin hastanelerde tedavi görmesine ve daha fazla can kaybına yol açacağını söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@