İngiltere'den Rumları çıldırtan sondaj açıklaması!

Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili İngiltere'den Rumları çıldırtan bir açıklama geldi. Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan'ın bölge için 'egemenliği şaibeli bölge' demesi, Rum lider Nikos Anastasiadis'i çileden çıkardı.

Dünya 16.05.2019 - 11:21 16.05.2019 - 11:21

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yapacağı sondaj çalışmalarını Avrupa'ya şikayet eden Rumlar İngiltere'den beklediği cevabın tam tersini alınca şoke oldular. 

RUMLAR O SÖZLE ÇILDIRDI

İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan´ın, Rumların Doğu Akdeniz'de tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ile ilgili "Egemenliği şaibeli bölge" demesi, Rum kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'i çileden çıkardı.

Rum medyasına göre; İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan'nın açıklamalarından 'büyük rahatsızlık duyan' Anastasiadis, "Sir Duncan eskiden de kabul edilemezdi, şimdi de öyle. Bu konuda İngiltere Başbakanı Theresa May nezdinde girişimde bulunacağım." dedi.

"EGEMENLİĞİ ŞAİBELİ BÖLGE"

Tartışma; Londra'da Avam Kamaras'ında Rum kökenli İngiliz İşçi Partili Milletvekili Pambos Haralambus'un, İngiltere Dışişleri Bakanlığı´nın Türkiye´nin Doğu Akdeniz´de petrol ve doğalgaz sondajına başlama kararını kınamasını istemesiyle başladı. Haralambus, Türkiye'nin Fatih gemisinin de geri çekilmesi gerektiğini iddia etti.

Doğu Akdeniz'de çatışma riski olduğunu öne süren Haralambus'a, İngiltere'nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan cevap verdi. Sir Duncan, "Türkiye'nin Londra Büyükelçisi ile bir araya gelerek, çok yapıcı bir görüşme yaptım. Birleşik Krallığın tutumu, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca; egemenliği şaibeli olan herhangi bir yerde sondaj yapılmaması gerektiği şeklindedir." dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@