İnşaat malzemelerinden hazırlanan 'Tılsım' sergisi sanatseverlerle buluştu

Sanatçı Can Özsobay'ın inşaat malzemelerini tuvale yansıttığı, hazırlığı bir yıl süren ilk kişisel sergisi "Tılsım", Summart Sanat Merkezi'nde ziyarete açıldı.

Kültür-Sanat 25.03.2021 - 12:49 25.03.2021 - 12:49

Eserlerinde kendine has macun kazıma tekniğini kullanan ve soyut resimler üzerine yoğunlaşan ressam Özsobay'ın hazırladığı sergide, geçmişten bugüne ait hikayelere tanıklık eden 20 eser yer alıyor.

Sanatçı sergiye ilişkin yaptığı açıklamada, tılsımın koruyuculuk özelliği olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Eskiden Hilye-i Şerifler vardı. Hazreti Peygamberi tanımlamak için bunlar hep evlerde asılı dururdu. Hilye-i Şerif bir sıfattır. Aileyi, evi korur. Tılsımın da bir koruyuculuk özelliği olduğu için ben tılsımı seçtim. Eski Osmanlı tılsımları ya da dünya tılsımlarıyla modern resmi bir araya getirip bir katman oluşturmaya çalıştım ve adını tılsım koydum. İnsanlar bunu evlerine astıkları zaman evlerini koruyabilir. Buna bir mesaj ya da sıfat diyebiliriz. Tılsım savaşlarda, insanları ve askerleri koruyan büyük ögelerdi. Bunu da modern sanatla karıştırarak devam ettirmek istedim. Bizim eski kültürümüzdeki tılsımları günümüze taşıdım. Tılsım işin içine girince mistik bir hava, koruyuculuk, iç huzuru baz aldım. Evinize astığınız zaman huzurlu bir şekilde o resme bakabiliyorsunuz."

Sanat hayatında normalde fırça kullanmadığını ve figüratif çalışmadığını söyleyen Özsobay, "Benim yaptığım iş aslında inşaat malzemeleriyle. Boya ve fırça var. Ancak resmin yüzde 70'i inşaat malzemeleriyle hazırlanıyor. Bunu geliştirdiğim bir macunla tuvale aktardım. Beton ve macunu kazıyarak, mala kullanarak böyle bir sisteme geçtim." diye konuştu.

Özsobay, bir yıl içerisinde birçok sergi projesi yapmayı planladığını kaydederek, "Bu sergi ile start verdik. Bundan sonra İzmir, Ankara, Mersin ve yurt dışında sergilerimiz olacak." ifadelerini kullandı.

Sergi, 24 Nisan'a kadar görülebilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@