Apple, bu haftaki ikinci beta sürümüyle iOS 15.2'de değişiklik yapmaya devam ediyor. Güncelleme, Mesajlar aplikasyonundaki yeni çocuk güvenliği özelliklerini, TV uygulamasındaki ince ayarları ve daha fazlasını içeriyor.

iOS 15'in bir parçası olarak haziran ayında WWDC'de duyurulan bu haftaki iOS 15 sürümüne, ölmeniz durumunda 'Dijital Mirasçınızı' seçmenize olanak sağlayacak yeni bir özellik de geliyor. Apple bu yeni özelliği, “Dijital Miras programı, ölmeniz durumunda hesabınıza ve kişisel bilgilerinize erişebilmeleri için kişileri ‘Miras Bırakılan Kişi’ olarak belirlemenize olanak tanır.“ şeklinde tanımlıyor.

d3b0f094514a18834515686e6044298520c925ab

Öldükten sonra verilerinize erişecek kişiyi seçebilirsiniz

Yeni Dijital Miras özelliğine Ayarlar'a girdikten sonra, en üstte bulunan Apple ID’den "Parola ve Güvenlik"i ve ardından da "Miras Bırakılan Kişi"yi seçerek ulaşabilirsiniz. Burası, "öldükten sonra hesabınızdaki verilere erişmesi için güvendiğiniz birini seçebileceğiniz" yer olarak tanımlanıyor. Apple, mirasınızı bırakacağını kişi olarak atadığınız kişinin, "fotoğraflar, mesajlar, notlar, dosyalar, kişiler, takvim etkinlikleri, indirdiğiniz uygulamalar, “ dahil olmak üzere yedeklemeler ve daha fazlasına erişilebileceğini; ancak buna iCloud Keychain veya herhangi lisanslı bir medyanın dahil olmadığını belirtiyor.