İran'da Türk aktivist ölüm orucuna başladı

İran’da tutuklu bulunan Azerbaycan Türkü aktivist Abbas Lisani, ölüm orucuna başladı.

Dünya 13.06.2021 - 20:36 13.06.2021 - 20:36

İran'ın Erdebil kentindeki cezaevinde tutuklu bulunan Azerbaycan Türkü aktivist Abbas Lisani, ölüm orucuna başladığını duyurdu.

Erdebil Merkez Cezaevi Müdürlüğüne hitaben yazdığı mektubunda Lisani, dün başlattığı açlık grevine bugün ölüm orucuyla devam etmesinin gerekçelerini anlattı.

“Açlık grevime başlıyorum”

Lisani, "Tüm siyasi ve ideolojik tutuklulara, özellikle İran'ın Azerbaycan bölgesindeki tutsaklara yönelik zalimane eylemlerin durdurulması için ölene kadar (kuru ve sıvı gıda tüketmeyeceğim) açlık grevime başlıyorum." ifadelerini kullandı.

Lisani’ye destek için Karini de ölüm orucuna başladı

Aynı cezaevinde tutuklu bulunan Azerbaycan Türkü aktivist Yusuf Kari'nin de dün Lisani'ye destek için açlık grevine başladığı belirtilmişti. Kari'nin bugün de Lisani'yle ölüm orucuna başladığı gelen haberler arasında.

Açlık grevine başlayanların sayısı 8'e yükseldi

Büyük Tahran Cezaevindeki mahkumlardan Halid Pirzade, Hüseyin Haşimi ve Muhammed Turkmani'nin "yetkililerin şartlı tahliye sözünü yerine getirmemesi ve kendilerine yönelik muameleleri" nedeniyle dün açlık grevine başladığı kaydedilmişti.

Bu bölümde tutulan mahkumların aileleriyle görüştürülmediği biliniyor.

Böylece ölüm orucu ve açlık grevine başlayanların sayısı 8'e yükselmiş oldu

İran'da yaşayan Azerbaycan Türkü aktivistlerin, ana dilde eğitim yapma gibi anayasal haklarını "sivil ve barışçıl eylemlerle" protesto etmeleri nedeniyle çeşitli baskılara maruz kaldıkları belirtiliyor.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@