İran'da üçüncü dalga uyarısı

Eylül ayında en yüksek seviyeyi gören koronavirüs salgınına ilişkin ülkedeki son durumu değerlendiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kısıtlamalara geri dönülebileceği uyarısında bulundu.

Dünya 24.09.2020 - 14:56 24.09.2020 - 14:56

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında yeni dalgalarla karşılaşılması halinde kısıtlamalara başvuracaklarını söyledi.

İran'da mart ve hazirandaki yükselişin ardından ağustos sonlarına doğru düşüşe geçen yeni tip koronavirüs vakaları eylülde zirve yaptı.

Ülkede mart ayında yükselen ve mayısta düştükten sonra haziranda tekrar artan Covid-19 vakaları en son ağustos sonlarına doğru azaldı ancak eylül ayında en yüksek sayıları gördü. Sonbaharda grip salgını da beklendiği için Covid-19'un çok daha tehlikeli hale gelmesinden endişe ediliyor.

Vaka artışları önemli oranda ağustos sonlarındaki muharrem etkinlikleri ve eylül başındaki ilkokul, ortaokul ve liselerin açılmasına bağlanırken sağlık yetkilileri üçüncü dalga uyarısında bulunuyor.

AA'nın aktardığına göre, başkent Tahran'da düzenlenen Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkedeki salgın süreciyle ilgili bilgi verdi.

Ruhani, ABD yaptırımlarından kaynaklanan ekonomik sorunlara rağmen Covid-19'la mücadele ve sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarının temin edilmesine öncelik verdiklerini ve bu konunun Bütçe ve Planlama Kurumunun öncelikli görevi olduğunu belirtti.

‘Sağlık talimatlarına yeterince dikkat edilmemesi’ nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde salgının yayılma hızının arttığına dikkati çeken Ruhani, kamu sağlığının korunması ve sağlık çalışanlarına yardımcı olmak için halkın talimatlara eksiksiz şekilde riayet etmesi gerektiğini vurguladı.

KISITLAMALARA DÖNÜŞ SİNYALİ

Virüsün yayılmasına karşı getirilen kısıtlamaların halkın yaşamında sorunlara yol açtığını söyleyen Ruhani, "Buna karşılık sağlık talimatlarına riayet edilmemesi ve toplumda yeni dalgalarla karşılaşmamız halinde bazı kısıtlamalar getirmek zorunda kalacağız" dedi.

Ruhani, şehirlerarası seyahatlar, metro seferleri başta olmak üzere toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğun ve sağlık talimatlarına riayet edilmemesinin virüsün yayılma hızını artırdığını belirterek, tekrarlanan uyarılara rağmen kurallara uymayan ve halkın sağlığını tehlikeye atan kişilerin cezalandırılması talimatı verdi.

İran’da her sene büyük bir katılımla düzenlenen Erbain merasimlerinin Covid-19 tedbirleri kapsamında iptal edildiğini hatırlatan Ruhani, buna rağmen törenler için Irak sınırına akın eden bazı kişilere karşı da gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Erbain Yürüyüşü yerine düzenlenecek etkinliklerde de tedbirlere riayet edilmesinin önemini vurgulayan Ruhani, "Törenlerdeki gözlemler yoğunlaştırılmalı. Birkaç noktada tedbirlere uyulmaması salgının hızını artıracaktır" uyarısında bulundu.

İran'da nisan ortalarında düşüşe geçen günlük vaka sayıları ve can kayıpları, tedbirlerin gevşetilmesinin ardından ve bazı eyaletlerde sosyal mesafe kurallarına uyulmaması nedeniyle son aylarda yeniden artmıştı. 25 Mayıs'ta 34'e düşen günlük can kaybı sayısı, 28 Temmuz'da 235 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Ülkede günlük vaka sayısı da 22 Eylül'de zirve yaparak 3 bin 712 olarak kaydedilmişti.

ÜLKEDE SON DURUM NE?

İran'da koronavirüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 175 artarak 25 bin 15 oldu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, yaptığı açıklamada Covid-19 salgını nedeniyle son 24 saatte 175 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve 3 bin 521 yeni vaka tespit edildiğini belirtti. Lari, böylece virüs kaynaklı toplam can kaybının 25 bin 15'e, vaka sayısının da 436 bin 319'a çıktığını aktardı.

Virüse yakalanan hastalardan 3 bin 957'sinin durumunun ağır olduğunu söyleyen Lari, şu ana kadar iyileşenlerin sayısının da 367 bin 829'a ulaştığı bilgisini verdi. Lari, ülkede toplam 3 milyon 854 bin 827 kişiye test yapıldığını aktardı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, ülkedeki 31 eyaletten 29'unun "kırmızı" ve "riskli" bölgeler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@