İran'daki gösteriler İstanbul'a sıçradı

İstanbul Cağaloğlu'ndaki İran Konsolosluğu önünde toplanan bir grup protestocu, İran hükümetine karşı sloganlar attı.

Gündem 19.11.2019 - 17:09 19.11.2019 - 17:09

İran'ın İstanbul Caoğloğlu'ndaki konsolosluk binasının önünde toplanan bir grup protestocu İran hükümetini protesto etti.

PROTESTOLAR İSTANBUL'A SIÇRADI

Geçen hafta İran'da hayata geçirilen yüzde 300'lük benzin zammını protesto eden vatandaşlar, sokağa dökülmüş hükümeti protesto etmişti. Ülkede her geçen gün artan protestolar, ülke dışına da taştı. Türkiye'de bulunan bir grup İranlu protestocu da, İran Konsolosluğu önünde, İran hükümeti ve rejimi aleyhine sloganlar attı. Protestocuların taşıdığı pankartlarda İslam Cumhuriyeti'ne karşı ifadeler yer alırken, 'insanlarımız ölüyor' ifadesi de dikkat çekti.

PETROL İSTASYONLARI ATEŞE VERİLDİ

İran'daki protestocular birçok kentte petrol istasyonları, banka şubeleri ve polis araçlarını ateşe verdi. En az beş güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği olaylarda ölen protestocu sayısının da açıklanmadığı belirtildi. İnternetin tamamen kesildiği ülkede, dini lider Hamaney'in gösterilere liderlik edenlerin idamla yargılanacağını belirttiği öne sürüldü.

60 LİTREYE DÜŞÜK FİYAT, 60 LİTREDEN SONRA FİYAT FARKI

İran'da aylık 60 litreye kadar yakıt devlet tarafından destekleniyordu. 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) alınan yakıt, 60 litreden sonra bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1.5 lira) çıkartılmıştı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@