İranlı komutan itiraf etti... Esed’in kaçmasını Kasım Süleymani engellemiş!

İran Devrim Muhafızları eski komutanı Tuğgeneral Hasan Plarek, katil Esed’in istifa edip Rusya’ya sığınacağını, bu durumun İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü eski Komutanı Kasım Süleymani tarafından engellendiğini söyledi.

Dünya 25.02.2020 - 09:32 25.02.2020 - 09:32

Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Dini Eserlerin Restorasyonu Kurumu'nun eski Başkanı Tuğgeneral Hasan Plarek, ABD saldırısıyla öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü eski Komutanı Kasım Süleymani hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

İran dini lideri Ali Hamaney tarafından, Dini Eserlerin Restorasyonu Kurumu'nun tesis edilmesinden 15 yıl sonra, Süleymani tarafından kurumun başına atanan ve aynı zamanda Süleymani ile 40 yıllık geçmişi olan Plarek, Suriye'de katil Esed'in istifasını ve Suriye'den kaçışını Süleymani'nin engellediğini açıkladı.

"ESED SIĞINMACI OLACAKTI"

Fars Haber Ajansı'na konuşan Plarek, "Kasım Süleymani, Suriye sorunuyla tek başına mücadele etti ve Suriye'yi kurtardı. Hatta Beşşar Esed neredeyse sığınmacı olup ülkesini terk edecekti. O (Süleymani), 'Zafer için tek yol direniştir. Allah'ın izniyle başarılı olacağız' dedi, direndi ve başarılı oldu." ifadelerini kullandı.

Devrim Muhafızları Komutanlarından Gülali Babayi de, "Balıkların Mesajı" kitabında, Suriye'deki çatışmalarda hayatını kaybeden komutanlarından Hüseyin Hemedani'nin, "O gece çok karmaşık bir durum söz konusuydu. Esed, işinin bittiğini düşünüyordu. Rusya gibi bir ülkeye iltica etme peşindeydi." ifadelerini aktardı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@