Irkçılık yapan CHP'li başkan geri adım attı!

Suriyelilerin plajlara girişini yasaklayan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ırkçı tutumundan vazgeçerek, böyle bir etnik ayrımcılık yapmadığını söyledi. Bu açıklamanın arkasında CHP'deki sosyalist kanadın etkili olduğu söylendi.

Dosya 11.06.2019 - 14:51 11.06.2019 - 14:51

Geçtiğimiz günlerde ırkçı bir yaklaşımda Mudanya sahillerindeki Suriyeli sığınmacılara müdahale edip, plajlardan çıkartan CHP'li belediye başkanı Hayri Türkyılmaz, söylemlerini yumuşatarak geri adım attı.

ŞEHİTLERİMİZİ 'IRKÇI' UYGULAMASINA ALET ETMİŞTİ

Türkyılmaz Twitter hesabından konuyla ilgili "Hiç kimsenin başkalarını rahatsız etme, özgürlüğünü engelleme hakkı yoktur. Bizim çocuklarımız şehit olurken, analarımız ağlarken, ekonomimiz kötüye giderken onların zevki sefa içinde yaşamaları ve bizim insanımızı rahatsız etmelerine tahammül edemeyiz." ifadelerini kullanarak 'şehitlerimizi' ırkçı uygulamasına alet etmeye çalışmıştı.

CHP'Lİ BAŞKAN HATASINDAN DÖNDÜ

Mudanya’da sahillerin Suriyeli göçmenlere yasak olduğuna dair yapılan haberlerin kasıtlı olduğunu iddia eden Türkyılmaz, “Biz misafirperveriz. Kapılarımız herkese açık. Benim yaşam inancımda ayrımcılık yapmak, ötekileştirmek yok. Bizim kültürümüz, geleneğimiz var. Biz geçmişten gelen bütün değerlerimizi koruma sözü verdik. Tüm dünya insanlarının kardeşliğini savunan bir insan olarak Mudanya'mızın kapılarının herkese açık olduğunu söylüyorum. Ancak birlikte yaşayacaksak bunun kuralları olmalıdır. Bunu farklı alanlara tartışmak isteyenlere, hakkımda bu değerlendirmeyi yapanlara aynen iade ediyorum. Kendilerine baksınlar ve ne kadar ırkçı ve faşist olduklarını görsünler. Birlikte yaşam kurallarına uyduktan sonra etnik kökeni, dini inancı fark etmez, barışın ve kardeşliğin, özgürlüklerin kenti Mudanya'da herkese yer var." ifadelerini kullanarak olması gereken açıklamayı yaptı.

CHP'Yİ İKİYE BÖLDÜ

CHP'li başkan Türkyılmaz'ın açıklamalarının ardından CHP Genel Merkezi'ndeki sosyalist kanadın 'ırkçı' tutuma tepki göstermesinin ardından geri adım atıldığı iddia edilirken, geri adım atılmasından CHP'deki ulusalcı kanadın da rahatsız olduğu belirtildi.

Haber Vakti

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@