İşgalci İsrail, o ülkeyi ayağa kaldırdı! Filistinlileri hedef olarak kullandılar...

İşgalci İsrail yeni bir skandalla gündeme geldi. İsrail'in Filistinlilere yönelik provokatif adımına karşı tepkiler büyüyor.

Filistin 05.10.2021 - 13:27 05.10.2021 - 14:04

İşgalci İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik zulmü bitmiyor.

Independent'taki habere göre Panama polisi için eğitim düzenleyen İsrail Büyükelçiliği, silah taliminde Filistinlileri hedef gösterdi. İsrail’in eğitim desteği verdiği Panama’daki bir hedef tatbikatı esnasında polis memurlarının, geleneksel Filistin kıyafetleri içindeki insanların resimlerini hedef aldığının ortaya çıkması, ülkede büyük tepkiye neden oldu.

FİLİSTİNLİLER HEDEFTE...

Panama Ulusal Polisi'nin ve ülkedeki İsraillilerin kurduğu ticaret odasının geçen hafta eğitimden yayımladığı görüntüler, gelen tepkilerin ardından silindi.Söz konusu fotoğrafların birinde polis memurunun, Filistin kefiyesi takan hedefe silah doğrulttuğu görüldü.

Panama Ulusal Polisi yaptığı açıklamada özür diledi. Açıklamada "Kültürel, dini ve etnik farklılıklara saygılıyız. Konuk olarak katıldığımız bir etkinlikte, misyonumuza uymayan bir durumun ortaya çıkmasından dolayı üzgünüz. Olaydan etkilenenlerden özür diliyoruz" denildi.

Öte yandan Panama Filistin'le Dayanışma Komitesi skandal görüntüler içeren eğitimi kınadı. Orta Amerika ülkesindeki Filistin Bilgi Bürosu da olayı eleştirdi. Büro, ateşli silah eğitimlerinde hedeflerin suret içermeyen siluetlerden hazırlanması gerektiğini söyleyerek bahsi geçen olayın ayrımcı ve ırkçı bir eylem olduğunu kaydetti.

IRKÇI BİR EYLEM

Skandal olaya sosyal medyada tepki yağarken Panama Filistin ile Dayanışma Komitesi de korkunç hadiseyi kınadığı bir mesaj paylaştı. Mesajda İsrail’den alınan eğitimin, “başörtüsü veya benzeri şeyler takan herkesin terörist olarak sınıflandırıldığı bir ırkçılığı içerdiği” belirtildi. Panama’daki Filistin Bilgi Bürosu da “Bu, Panama’nın hoşgörü göstermemesi gereken bir ayrımcılık ve ırkçılık eylemidir” sözleriyle uygulamaya tepki gösterdi. Bir sosyal medya kullanıcısı da tepkisini “Panama polisi, Filistinli bir kadının fotoğrafını terörizmin sembolü gibi göstererek ne elde etmek istiyor?” ifadeleriyle dile getirdi.

Yorumlar