İşgalci İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'da 11 Mayıs'ta öldürülen Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin, “yanlışlıkla İsrail ordusunun ateşiyle öldürülmüş olma olasılığının yüksek olduğunu” açıkladı.

İşgalci İsrail ordusu, Ebu Akile'nin öldürülmesiyle sonuçlanan olaya ilişkin soruşturmasının nihai raporunu yayınladı.

Raporda, şu ifadelere yer verildi:

“Özel bir görev gücü tarafından yürütülen bir dizi soruşturmanın tamamlanmasının ardından, Sayın Ebu Akile’yi vuran silahın kaynağını kesin olarak belirlemenin mümkün olmadığı görülüyor. Ancak, Ebu Akile’nin, İsrail ordusu askerlerine hayati tehlike arz eden gelişigüzel yaylım ateşi açıldığı bir çatışma sırasında, Filistinli silahlı kişiler olarak tanımlanan şüphelileri hedef alan İsrail ordusunun ateşiyle yanlışlıkla öldürülmüş olma olasılığı yüksektir.”

İşgalci İsrail askerlerinin, “Ebu Akile’nin de bulunduğu bölgeden kendilerine ateş açan teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla ateş açtığı” iddia edilen açıklamada, “Geçerliliğini koruyan bir başka olasılık ise Sayın Ebu Akile’nin Filistinli silahlı kişiler tarafından ateşlenen kurşunlarla öldürülmüş olmasıdır.” denildi.

İsrailli uzman, 'Hamas' travmasını itiraf etti: Ordu şaşkına döndü İsrailli uzman, 'Hamas' travmasını itiraf etti: Ordu şaşkına döndü

İsrail Genelkurmay Başkanı: “Ebu Akile'nin ölümü yıkıcı bir olay”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İşgalci İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi de “Şirin Ebu Akile'nin ölümü yıkıcı bir olaydır. Olay, İsrailli sivillere zarar verilmesi çağrısında bulunan Filistin terörizmini önlemeye yönelik operasyonel faaliyetler sırasında meydana gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık bir saat süren çatışmada gazeteci Ebu Akile’nin bölgede bulunduğunu aktaran Kohavi, şöyle devam etti:

“O sırada, Filistinli silahlı kişiler, İsrail askerlerinin hayatını tehlikeye atacak şekilde her yöne vahşice ve ayrım gözetmeksizin ateş açtılar. İsrail ordusu, her gece profesyonelce ve yüksek beceriyle son derece karmaşık alanlarda faaliyet gösterirken, sivillere zarar vermemek için önlemler alıyor. İsrail ordusu bu amaçla büyük çaba sarf ederken, basının yayın yapmasına ve basın özgürlüğüne izin vermek için çalışıyor.”

Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin öldürülmesi

Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs'ta İşgalci İsrail güçlerinin Batı Şeria'da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile'nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Gazeteci Ebu Akile'nin, görevini yaptığı sırada ve "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde İşgalci İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu.

Filistin Başsavcılığı'nın yanı sıra ve çok sayıda uluslararası kurumun soruşturma ve incelemelerinin vardığı sonucun aksine İşgalci İsrail ordusu, şimdiye kadar Ebu Akile'nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.

İşgalci  İsrail ordusu, 4 Temmuz’daki yayınladığı raporunda, Ebu Akile'nin cinayetinden “kimin sorumlu olduğunu belirlemenin mümkün olmadığını” iddia etmişti.