İşgalci İsrail’e bir tepki de Trabzon’dan geldi

Filistin topraklarında yeni bir işgal sürecine dünyayı alıştırmaya çalışan İşalci Siyonist İsrail’e tepkiler dinmek bilmiyor. Başta Filistin olmak üzere farklı bölgelerde İşgal yönetiminin Batı Şeria ve Ürdün Nehri bölgesinde yapmayı düşündüğü yeni ilhak çalışmalarına tepkiler sürerken bir tepki de Trabzon’da bulunan yaklaşık 30 sivil toplum kuruluşundan geldi.

Gündem 04.07.2020 - 12:17 04.07.2020 - 12:17 Bülent Deniz

Trabzon Meydan Parkı’nda pandemi sürecinin getirdiği yeni kurallar dikkate alınarak gerçekleştirilen Filistin’de İlhak ve İşgale Karşı Kıyamdayız isimli basın açıklaması yoğun ilgi gördü. Tüm insanlığın dünyayı etkileyen virüs salgını gündemiyle meşgul olduğu bu günlerde işgalci İsrail’in kendi gündemini dünyaya dayatmaya devam ettiği belirtilen açıklamada 1917'de İngiltere’nin Filistin'i işgaliyle başlayan ve 1948'de İsrail devletinin kurulmasıyla güçlenen siyonist projenin, Filistin topraklarını her geçen gün adım adım gasp ettiği ifade edildi.

Siyonist İsrail’in, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden aldığı desteğe dikkat çekilen açıklamada ilk etapta Batı Şeria topraklarının % 30'unu ilhak etme kararını ilan ettiği ve bu şekilde Filistin topraklarının işgalini peyderpey tamamlamayı amaçladığından bahsedildi. Filistin'de yaşanan bu gelişmeler karşısında dünya kamuoyu ile birlikte İslam dünyasının da tepkisizliğine değinildi. Trabzon’daki sivil toplum kuruluşları olarak Filistin özgür kalıncaya ve Filistinliler bütün haklarına kavuşuncaya kadar onların desteklenmeye devam edileceği belirtilirken ihtiyaç duyulan her anda Filistinlilerin yanında olunacağının altı çizildi.

Bu sözlerle birlikte 5 maddelik bir uyarı da dile getirildi. Maddeler şu şekilde:
 
1. İşgal devletinin bir an evvel, aldığı ve uygulamayı düşündüğü hukuksuz ilhak kararı derhal durdurulmalı ve gasp edilen topraklar asıl sahiplerine iade edilmelidir.
2. Uluslararası toplum “İşgalci Siyonist İsrail"i uluslararası yasalara uymaya zorlamalıdır.
3. Filistin halkının uluslararası sözleşmelerden ve hukuktan doğan tüm haklarını geri alması için her düzeyde destek verilmeli ve yardım edilmelidir.
4. İsrail'in Filistin halkına yönelik ihlallerine karşı uluslararası davalar açılmalıdır.
5. Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu ve ilelebet bu şekilde kalacağı vurgulanmalıdır.
 
Basın açıklamasına destek vere STK'lar da şunlar:

MEMUR SEN
TRABZON KUDÜS KARDEŞLİK DERNEĞİ
ALİ ŞÜKRÜ BEY DERNEĞİ
MTTB TRABZON
CİHANNÜMA TRABZON
UMRAN KÜLTÜR VE MEDENİYET HAREKETİ
REYHAN KÜLTÜR VAKFI
KARADENİZ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ DERNEĞİ
YENİDEN DİRİLİŞ 2023 DERNEĞİ
MUTLU AİLELER DERNEĞİ
TEKDER
28 ŞUBAT ÖĞRENCİ DERNEĞİ
ENSAR VAKFI TRABZON
ELİF KÜLTÜR VAKFI
BİRLİK VAKFI TRABZON
DOĞU KARADENİZ AKINCILAR DERNEĞİ
MEDİNE VAKFI
TRABZON İHH İNSANİ YARDIM DERNEĞİ
TRABZON ENDERUN DERNEĞİ
TÜM SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ
HAK İŞ
DİN GÖREVLİLERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
TRABZON KUR’AN KURSLARI DERNEKLERİ FEDERASYONU
YAVUZ SELİM VAKFI
TRABZON İMAM HATİPLİLER DERNEĞİ

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@