İşi ehline vermezsen, sonuçları TATLI olur

Süper Lig'de heyecan son hızla devam ederken, genç kalem Kağan Özdemir Türk futbolunun sorunlarını yazısına taşıdı. İşi ehline vermenin önemini vurgulayan Özdemir, son zamanlarda yapılan hataları sert bir dille eleştirdi. İşte o yazı...

Spor 02.03.2021 - 00:05 02.03.2021 - 00:05

Genç kalem Kağan Özdemir'in "İşi ehline vermezsen, sonuçları TATLI olur" başlıklı yazısı:

Şampiyonluk potası ve küme düşme potası geçen her hafta kızışırken, Covid-19 gölgesinde ve sessiz tribünlerin ortasında lig heyecanı devam ediyor. Ancak ligimizde gerçekten büyük sorunlar VAR! Bakın sorun değil! Sorunlar VAR!

Oynanan oyundan tutun da, Serdar Tatlı’nın beceriksiz hakem kadrosuna kadar her şey vasatın altında.

Modern futbol ligimizde oynanmaya başladığından bu yana hakem hataları sürekli gündeme taşınır. Ancak 2020-2021 sezonu nasıl bir sezonsa, ben ömrü hayatımda bu denli hata yapan hakem müsveddesi görmedim. Hatta aralarında bazıları var uluslararası çapta ikinci oluyor. (Galiba seçerken Türkiye ligindeki performansına bakmıyorlar.)

Bu hafta penaltı verdiği pozisyonu geçtiğimiz haftalarda vermeyen, ofsayttan iptal ettiği golü başka haftalarda tam tersi şekilde uygulayan, Kırmızı kartını doğru kullanamayan, oyuncularla diyaloğu zayıf bir sürü hakem VAR.

Yahu bomboş tribünler önünde görev yapıyorsun. Rahat olman gerekirken sen; yanlış üstüne yanlış…

Bir de VAR olayı var tabi ki. Riva’da bir masanın başına oturmuşlar, orta hakeme bir şeyler fısıldıyorlar. Artık aralarında espri mi yapıyorlar? Yoksa pozisyonu mu tartışıyorlar? Orasını bilmiyoruz.

Çünkü konuşma kayıtları açıklanmıyor!

Hatta ve hatta o VAR odasında hakemlerin ne yaptığını da bilmiyoruz! Toplanıp pişti bile oynuyor olabilirler.

Hakem atamaları, VAR atamaları bunların hepsi fiyaskoya dönüşmüş. Gariban taraftar da hala takımını destekleyip şampiyon olmasını umuyor.

Kısacası MHK, içinde barındırdığı tetikçi ordusuyla bu sene şampiyonu kendileri belirleyecek gibi duruyor.

Şu an her takım birbirini yenecek kıvamda. Takımların oynadığı oyun kalitesi de belliyken bu işi yapmak çok da zor olmasa gerek.

Sorunlarımız bir tek hakemle de bitmiyor tabi ki.

Zeminler…

Bu zeminlere kimse bakmıyor mu? Neden bu denli özensiz? Yeni stadımız derken göğsünü gere gere konuşan kulüp başkanları zemin konusunda bir şeyler yapma çabasına girmiyor.

Ligdeki kulüplerin hemen hemen hepsinin sahası çok kötü. Bahane edilen gerekçe ise; ‘Bu sene çok fazla maç oynanması.’ Peki İngiltere’de, neden durum böyle değil? O ligin takımları her sene sizin oynadığınız maç sayısının üzerine çıkıyor ancak yine de deyim yerindeyse; zemin ‘Çarşaf gibi’ duruyor.

Özellikle son haflarda göze çarpan Fenerbahçe ve Galatasaray’ın sahası. Gerçekten durumları berbat. Klasik bir tabir vardır ya; ‘Patates tarlası’ diye. İşte aynen o durumdalar.

Yapacakları ilk iş, Trabzonspor kulübünden stadyum zeminine bakan kişinin numarasını almak olmalı. Pazar günü oynanan maçta gördük ki; Gerçekten işi bilen birini bulmuş Trabzonspor yönetimi. Tebrik etmek gerek.

Zemin konusunda bir sitemimde yayıncı kuruluşa:

Koskoca Bein Sports. Bilmem kaç ülkede yayıncılık yapıyorsun. Hiç böyle bir tabloyla karşılaşıyor musun? Zeminin kalitesizliği, senin de kalitene yansımaz mı? Takımlara, TFF’ye hiç mi serzenişte bulunmuyorsun?

Oynan oyun, hakemler, zeminler, (yorumsuz) yorumcular ve daha sayacağımız birçok neden VAR ve bu ligin değeri, bu nedenler yüzünden günden güne ivme kaybediyor. Futbolumuz ileri gitmesi gerekirken, son sürat geriye gidiyor.

Ben ve benim gibi futbolseverleri en çok sinirlendiren şey ise; durumu düzeltmek için girilmiş bir aksiyonun olmaması.

Avrupa kupalarında başarılarımız malum. Ligimizi de kimse tanımıyor. Takımlarımızın yurt dışında taraftarı yok denecek kadar az. TFF ve MHK yönetimi de bu işin tuzu biberi oldular.

İnsanlar bu ligi neden izlesinler ki? Düşünmeden de edemiyoruz; Neden? Diye…

İşi bilmeyen insanlarla dolu bir kurum, Türk futbolunu yönetmeye çalışıyor senelerdir. Kadrolar hep aynı. Bizler ise sözde spor izliyoruz diye geçiniyoruz.

Yeni yönetimler, yeni kadrolar şart oğlu şart! Devletin bu işe el atması gerekiyor. Temeli bozulmuş kadroları emekliye ayırıp, yerine işin ehli insanları koyması gerekiyor. Yoksa biz TFF’nin kendi kendine düzelmesini beklersek; daha çok bekleriz.

Atalarımız boşa dememiş: ‘işi ehline vereceksin.’ diye. Hatta bu söz bana şu ayeti de hatırlatıyor:

‘Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde, işlerin görevlerin ehil ve ehli olan kişilere verilmesi emrediliyor. Görev yerlerinin emanet edildiği kişilerin bu göreve uygun olup olmadığı araştırılması hatta denenmesi gerekmektedir.’

Kur’an-ı Kerim’de buyruluyor ki: “Allah size, mutlaka emanetleri (işleri) ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder.” Nisa 58.

Kağan Özdemir

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@