İŞİD: 2014’ten bu yana bir ilk yaşandı!

Iraklı güçlerin Selahaddin vilayetine bağlı el-Hanuke ve Mahkul dağlarındaki bölgelerde İŞİD terör örgütüne yönelik operasyonlarına devam ettiği bir dönemde, örgüt başkent Bağdat’a en yakın askeri bölgeye beklenmedik bir saldırı düzenledi. Örgüt, Bağdat’ın güneybatısındaki Rıdvaniyye bölgesinde Irak ordusu 17. Tümen’in sorumlu olduğu bölgede bulunan Irak Uyanış Konseyleri (Sahve) güçlerinin kullandığı noktaya el bombası ve hafif silahlarla saldırdı. Bu saldırı, İŞİD'in Irak’ta 3 vilayeti işgal e

Dünya 10.11.2020 - 19:05 10.11.2020 - 19:05

İŞİD saldırısı sonucu, son 6 yıldır güvenlik ve istikrarın hakim olduğu bölgede örgütle mücadele etmek için harekete geçen vatandaşlardan ve Sahva güçlerinden 1 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 11 kişi de yaralandı.

Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammer el-Hakim, Rıdvaniyye’de meydana gelen olayı büyük bir güvenlik açığı olarak niteledi. Güvenlik analisti ve silahlı örgütler alanında uzmanlaşan Fadıl Ebu Ragif, bu saldırının büyük bir tehlike oluşturmasını beklemediğini ancak bununla birlikte yıllardır bir ilkin gerçekleştiğini kaydetti. Ammar el-Hakim, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, ilgili taraflara, istihbarat çabalarını artırma, terör yuvalarına önleyici operasyonlar düzenleme ve örgütün herhangi bir güvenlik açığını istismar etmesini engelleme çağrısında bulundu. Hakim, “Rıdvaniyye’de işlenen suç, büyük bir güvenlik açığı sayılır. Güvenliğin bozulmasına sebep olacak olası daha büyük olayların önüne geçmek için acilen güvenlik dosyası gözden geçirilmeli ve Bağdat kuşağı bölgelerindeki açıklar kapatılmalı” diye yazdı.

Şarku’l Avsat’a konuşan güvenlik analisti Fadıl Ebu Ragif, “Bağdat’a gerçekten yakın sayılan bir bölgede yaşanan ihlalden yola çıkarak İŞİD Bağdat kapılarına veya sınırına dayandığını söyleyemeyiz. Yaşanan olayda dikkat çeken bir husus var. Şöyle ki, saldırı Irak ordusuna bağlı bir noktaya değil, Sahva’ya ait bir noktaya düzenlendi. Bilindiği üzere Sahva güçlerinin tüm terör örgütleriyle karmaşık ilişkileri vardı ve halen de bulunuyor özellikle Sahva’nın bu örgütlere karşı verdiği mücadeleden ve gösterdiği fedakarlıklardan sonra. Bu da terör örgütünün Sahva’ya karşı saldırı düzenlemek için fırsat arayışına girmesine neden oldu. Yaşanan olayla ilgili bir diğer husus, olayın havanın karanlık olduğu bir zamanda gerçekleşmesidir. Hava tamamen sisliydi. Bu da saldırganlara o noktaya baskın düzenlemesini kolaylaştırdı. Zira saldırı gelişigüzel yapıldı aynı şekilde bölge halkı da gelişigüzel karşılık verdi. Bu da Sahva güçlerinden ve bölgedeki sivillerden kayıpların olmasına neden oldu” ifadelerini kullandı.

Irak Meclisi Savunma ve Güvenlik Komisyonu’nun eski üyesi ve Rıdvaniye’deki Sahva güçlerinden sorumlu İyad el-Cuburi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu olay, daha önce hem hükümet hem Meclis hem de askeri kurumlardaki ilgili yetkililere söylediklerimizi ve yaptığımız uyarıları doğruluyor. Zira İŞİD saldırı düzenlemek için bir açık aradığını söylemiştik. Maalesef bu yaşandı ve Sahva güçleri ile silahları olmadan bölgelerini savunmak için harekete geçen masum vatandaşları kaybettik. Bu olay, 2006’daki El Kaide günlerinden bu yana terörle savaşan ve hiç kimsenin sorumluluk almadığı bir dönemde üst üste fedakarlıklar gösteren Sahva güçlerini silahlandırmanın gerekliliğini teyit ediyor” dedi.

Cuburi, hükümet ve meclise yaşananları acilen inceleme ve Sahva güçlerini silahlandırma ve temel haklarına riayet etme yoluyla ciddi bir şekilde mücadele etme çağrısında bulundu. Cuburi, İŞİD Sahva güçlerini birinci dereceden düşman görürken bunların kurban vermeye devam etmesi insaflı bir tutum olmayacağını dile getirdi.

Rıdvaniyye’deki saldırı, örgütün son iki gündür Ninova, Diyala, Selahaddin ve Kerkük vilayetlerine düzenlediği saldırılarla eşzamanlı olarak gerçekleşti. Irak ordusu ise Hanuke dağlarında terör örgütüne yönelik askeri operasyonlarını sürdürüyor. Kerkük’te Haşdi Türkmeni’ye ait konvoyu hedef alan saldırı sonucu gruba mensup iki kişinin hayatını kaybettiği ve yaralıların olduğu bildirildi. Selahaddin vilayetinin Tuzhurmatu ilçesinde Haşdi Şabi ve Petrol Tesislerini Koruma Polisi’nin hedef alındığı el yapımı patlamada 9 kişi öldü.

Yorumlar