banner5

banner29

Ammar bin Yasir kimdir? Ammar bin Yasir ‘nin hayatı...

Ammar bin Yasir kimdir? Ammar bin Yasir nerede doğmuştur? Ammar bin Yasir ne zaman doğmuştur? Ammar bin Yasir nasıl Müslüman olmuştur? Ammar bin Yasir nasıl hicret etmiştir? Ammar bin Yasir nasıl evlenmiştir? Ammar bin Yasir’in cesareti, Ammar bin Yasir ‘nin hayatı, Ammar bin Yasir’in vefatı…

İslam 19.12.2019, 14:06 19.12.2019, 14:13
Ammar bin Yasir kimdir? Ammar bin Yasir ‘nin hayatı...

İşte, ”Ammar bin Yasir kimdir? Ammar bin Yasir nerede doğmuştur? Ammar bin Yasir ne zaman doğmuştur? Ammar bin Yasir nasıl Müslüman olmuştur? Ammar bin Yasir nasıl hicret etmiştir? Ammar bin Yasir nasıl evlenmiştir? Ammar bin Yasir’in cesareti, Ammar bin Yasir ‘nin hayatı, Ammar bin Yasir’in vefatı…” sorularının cevapları…

Kimsesiz, fakir, Yemenli bir aileye mensuptu. İIslam tarihinde "Yasir Ailesi" adıyla anılan bu aile, müşriklerin en büyük zulüm ve işkencelerine maruz kaldı. Bu işkencelerin tek bir sebebi vardı: Yasir Ailesinin İslam nuruna bağlanmaları.

Müslümanların sayısı arttıkça müşrikler endiseye kapılıyordu. Bedevi, vahşi müşriklerin elinde müminleri caydırmak için işkence silahından başka bir şey yoktu. Caydıramayınca da çılgına dönüyorlardı.

AMMAR BİN YASİR'İN MÜSLÜMAN OLUŞU

Yasir Ailesinin genç evlâdı Hz. Ammar'ın gönlü, İslamiyetle çarpıyordu. Mutlaka gidip Resulullahı görmeli, İslamiyet’i ondan öğrenmeliydi. Resul-i Ekrem Efendimiz İslâm’ın tebliğ merkezi olan Darül-Erkam’da idi. Burada, gelenlere İslam’ın hakikatlerini anlatıyor, nazil olan ayetleri öğretiyordu. Hz. Ammar doğruca Darü'l-Erkam'a vardı. Resulullahın huzuruna gitti. Kur'an-ı Kerim'in yüce hakikatlerini dinledi. Orada hemen Islamiyeti kabul etti. Bu sırada yer yüzünde Müslümanların sayısı bir elin parmağı kadardı. Rivayete göre ilk Müslüman olan yedi kişiden biri de Hz. Ammar’dır.

YASİR AİLESİNİN GÖRDÜĞÜ İŞKENCELER

Yâsir ailesinin tamamı İslamiyet’le müşerref oldu. Fakat, müşriklerin korkusundan bunu gizliyordu. Çünkü bu aile Mekke'ye dışardan gelmişti. Mutlaka güçlü kabilenin himayesinde bulunmaları gerekirdi. Yasir Ailesinin hamisi Mekke müşriklerinin kuvvetli kabilelerinden Mahzumoğulları idi. Bu kabile Yasir Ailesinin Müslüman olmasına asla tahammül edemezdi. Himâyelerine aldıkları bu insanlara akıl almaz işkenceler tatbik ettiler. Yasir Ailesinin her şeyini kabul edebilirlerdi, fakat Müslüman olmalarını asla. Önce mükafatlarla vazgeçimek istedilerse de muvaffak olamayınca işkencelere giriştiler. Böylece İslam tarihinin ilk işkenceli hayatını bu ilk Müslümanlar yaşadı.

Yasir Ailesinin üç ferdi Hz. Yasir, Hz. Sümeyye ve Hz. Ammar kızgın kumlar üzerine yatırılarak Mekke'nin dehşetli sıcağında aç ve susuz bırakılmışlardı. Müşriklerin bu işkencelerini gören ve engel olamayan Resulullah Efendimiz (a.s.m) buna çok üzülüyor ve yüce Allah'a şöyle yalvarıyordu: "Allah'ım, Yasir Ailesinden rahmetini esirgeme, onları affet."

Hz. Yâsir, Resulallah'ı görünce dayanamayarak gözyaşları içinde, "Ya Resullullah, bu işkenceler ne zamana kadar devam edecek?" diye sordu. Resulullah Efendimiz, "Sabredin ey Yasir Ailesi, sabredin. Bu sabrınızın ve sebatınızın mükâfatı Cennettir" buyurarak onları teselli etti.

Yasir Ailesi, gerçekten İslâm tarihinin en üstün sabır örneğini göstermişti. Müşriklerin isteklerine ise asla boyun eğmemişlerdi. Onlar Kur'ân'ın nuruna âşık olmuşlardı. Ailenin büyüğü Hz. Yasir işkenceler, altında İslamın izzetini muhafaza etti, zalimlere asla boyun eğmeyerek, ruhunu Cenâb-ı Hakka teslim etti. Cesedi işkenceler altında ezilirken, ruhu şehit olarak Cennete uçtu.

Hanımı Hz. Sümeyye imanda sebat zirvesindeydi. Ona işkence yapmayı üzerine alan İslamın en büyük düşmanı Ebû Cehil'di. Fakat Hz. Sümeyye, Ebû Cehil'in bütün zorlamalarına beş para ehemmiyet vermiyordu. Ebû Cehil onun bu ısrar ve sabatını anlamıştı. Sonunda mızrağını çekti, şehid etti.

Böylece Hz. Yasir İslamın ilk erkek şehidi, Hz. Sümeyye de Islamın ilk kadın şehidesi oldu. Onlar bu ağır imtihanları başarıyla verdiler, İslamiyetin kökleşmesi için hayatlarını feda ettiler. O büyük Peygamberin müjdesine mazhar olarak ebedî saadete girdiler.

Sıra artık oğulları Hz. Ammar'a gelmişti. Gözü önünde anne ve babası acımasızca şehid edilmişti. Kendisi de ağır işkenceler altında halsiz kalmıştı. Müşrik grubun Ammar’dan istedikleri, Resulullahın aleyhinde konuşmasıydı. En azından imanından vazgeçtiğini, Lat ve Uzza putlarının "Muhammed'in dininden" iyi olduklarını belirtmesiydi. Hz. Ammar, metanetini yitirmemişti. Fakat, kurtuluş çaresi yoktu. Ya öldürülecekti veya istedikleri şeyleri söyleyecekti. Hz. Ammar İslamiyet’in yücelmesi için hangisi daha iyi olacağını düşünüyor, bir türlü karar veremiyordu. Onların istediklerini söylemek ölümden daha ağır geliyordu. Nihâyet yine Resulullaha kavuşmak için isteklerini yerine getirdi. "Diliyle" dininden vazgeçtiğini bildirdi. Müşrikler de onu serbest bıraktılar.

Hz. Ammar, kalben söylememişti, ama yine de endişeliydi. Kalbi tir tir titriyordu. Ellerinden kurtulur kurtulmaz doğru Resulullaha koştu, "Helâk oldum, imanımı inkâr ettim, ya Resulallah" dedi. Ve hâdiseyi baştan sona anlattı. Resulullah (a.s.m.) "Kalbin nasıl?" diyerek, sözle söylediklerine kalbinin iştirak edip etmediğini sordu.

"Kalbim imanla doludur" diyen Hz. Ammar'a Resulullanın cevabı şu oldu: "Ammar tepeden tırnağa imanla doludur. Şayet sana tekrar böyle işkenceler yaparlarsa, tekrar aynı taktikle ellerinden kurtulmanda bir mahzur yoktur." Hz. Ammar Resulullahın bu beyanı üzerine sakinleşti. Huzura kavuştu. Ammar'ın başına gelen bu hâdise üzerine âyet-i kerime nazil oldu. Kalbi imanla dolu olduğu halde inkara zorlanan kimselere bir mes'uliyetin olmadığı beyan edildi. Böylece Hz. Ammar'ın imanını Kur'ân tasdik ediyordu.?

Hz. Ammar, daha sonra Medine'ye hicret etti. Resulullah onu Ensardan Huzeyfe bin Yeman ile kardeş yaptı. Mekke'de ona en ağır işkenceleri reva gören müşrik Huzeyfe bin Muğire’ye karşı yüce Allah ona en iyi dost ve kahraman kardeş olan Hz. Huzeyfe bin Yeman vermişti. Bu saadeti tadan Hz. Ammar daima, Allah'a şükrederdi.

İslam tarihinde ilk mescid fikrini ortaya atan Hz. Ammar'dır. Resulullah Efendimiz Medine'ye hicret ettiklerinde, Resulullaha bir ibadetgâh ve istirahatgâh lazım diyerek ilk olarak bir mescid yapılmasını teklif etti. Kuba Mescidi onun bu fikrinden doğdu. Hz. Ammar, bu mescidin bizzat inşaatında çalışmış, omuzlarında taş taşımıştır.

Hz. Ammar Bedir ve Hendek harblerine katıldı. Büyük kahramanlıklar gösterdi. Yalancı Peygamber Müseylime'ye karşı savaştı. Harb esnasında Müslüman mücahitlerin morallerini devamlı yüksek tuttu.

Sevgili Peygamberimizin çok sevdiği Sahabilerden birisi şüphesiz Hz. Ammar'dı. Resulullah Ammar'ı görünce yüzü sevinçle dolardı."Ammara düşman olan Allah'a düşman olur. Ona kin besleyen ve onu kızdıran Allah'ı kızdırmış olur." "Cennet Ali, Ammar, Selman ve Bilal'i şiddetle arzu etmektedir" şeklindeki hadis-i şerifler, Peygamberimizin Hz. Ammar'ı ne derece sevdiğini göstermesi bakımından manidardır.

Şu hadise de bunun canlı bir misalidir: Bir gün Hz. Halid bin Velid ile Hz. Ammar arasında bir tartışma çıktı. Tartışmada Hz. Ammar haklıydı. İkisi de birbirlerini Resulullaha şikâyet ettiler. Resulullah Efendimiz yukarıda zikrettiğimiz Ammar ile ilgili hadisleri beyan ederek, Hz. Halid'ten Ammar'ı kızdırmamasını istedi. Hz. Halid der ki: "Yemin ederim Resulullahın huzurundan ayrıldığımda Hz. Ammar’ı nasıl memnun edeceğimden başka bir şey düşünemiyordum."

AMAR BİN YASİR'İN VEFATI

Zühd ve sadelik içinde bir hayat geçiren Hz. Ammar, Hicri 37 senesinde Sıffın Harbinde şehid oldu. Allah onlardan razı olsun.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs yasakları arttırılmalı mı?
Koronavirüs yasakları arttırılmalı mı?
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:53
İkindi 15:47
Akşam 18:15
Yatsı 19:35
Günün Karikatürü Tümü
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 6 14
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Antalyaspor 6 8
7. Malatyaspor 6 8
8. Göztepe 6 7
9. Erzurumspor 5 7
10. Sivasspor 4 7
11. Başakşehir 6 7
12. Gaziantep FK 6 7
13. Hatayspor 4 7
14. Konyaspor 5 6
15. Kayserispor 5 6
16. Çaykur Rizespor 5 5
17. Trabzonspor 6 5
18. Denizlispor 5 5
19. Beşiktaş 4 4
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Bursaspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 7 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Eskişehirspor 7 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leicester City 6 12
5. Leeds United 6 10
6. Southampton 6 10
7. Crystal Palace 6 10
8. Wolverhampton 6 10
9. Chelsea 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 6 8
15. M. United 5 7
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 13
2. Granada 6 13
3. Villarreal 7 12
4. Atletico Madrid 5 11
5. Real Sociedad 6 11
6. Cádiz 7 11
7. Osasuna 6 10
8. Elche 5 10
9. Getafe 6 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 6 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3