banner29

Amr bin Abese kimdir? Amr bin Abese‘nin hayatı...

Amr bin Abese kimdir? Amr bin Abese nerede doğmuştur? Amr bin Abese ne zaman doğmuştur? Amr bin Abese nasıl Müslüman olmuştur? Amr bin Abese nasıl hicret etmiştir? Amr bin Abese nasıl evlenmiştir? Amr bin Abese’nin cesareti, Amr bin Abese‘nin hayatı, Amr bin Abese’nin vefatı…

İslam 19.12.2019, 14:32
Amr bin Abese kimdir? Amr bin Abese‘nin hayatı...

İşte, “Amr bin Abese kimdir? Amr bin Abese nerede doğmuştur? Amr bin Abese ne zaman doğmuştur? Amr bin Abese nasıl Müslüman olmuştur? Amr bin Abese nasıl hicret etmiştir? Amr bin Abese nasıl evlenmiştir? Amr bin Abese’nin cesareti, Amr bin Abese‘nin hayatı, Amr bin Abese’nin vefatı…” sorularının cevapları…

Amr bin Abese, fıtratı İslamiyet’e meyyal bir zattı. Herkesin putlara taptığı bir sırada o, putlardan nefret eder, Yaratıcının birden fazla olamayacağını düşünürdü. Hiçbir fayda ve zararı olmayan putlara tapmanın manasızlığına inanırdı. Amr, içindeki boşluğu dolduracak bir din arıyordu. Bir gün Ehl-i Kitaptan birine rastladı. Ona, taşa ağaca tapmanın akılsızlık olduğunu söyledi. "Ben böyle fayda ve zarar vermekten aciz bir şeye ilah diye tapmayı akılsızlık olarak görüyorum. Eğer bundan hayırlısını biliyorsan bana yardımcı ol" diye ricada bulundu. O zat alim birisiydi. Yakında son peygamberin çıkacağını biliyordu. Amr'a şu tavsiyede bulundu:

"Mekke'de bir zât çıkacak, kavminin taptığı putlardan yüz çevirerek onları bir olan Allah'a imana davet edecek. Yetişirsen ona tâbi ol. Çünkü o, dinin üstününü getirecektir."

Hz. Amr, bu yeni dinin hasretiyle yanıyordu. Her gün sorup soruşturuyor, böyle birinin çıkıp çıkmadığını araştırıyordu. Günler böyle geçti. Faruk içindeki hasret daha da büyümüştü. Nihayet bir gün beklediği haberi aldı. Mekke'den gelen bir yolcu, orada çıkan bir zâtın putlardan yüz çevirdiğini; insanları, bir olan, eşi ve benzeri bulunmayan Allah'a imana davet ettiğini söyledi. Hz. Amr'ın kalbi heyecanla doldu. Hemen Mekke'ye gitmeli, bu zâti görmeli ve Allah'tan getirdiğine iman etmeliydi. Ailesinin yanına döndü. Acele olarak Mekke'ye gitmesi gerektiğini söyledi. Hazırlığını tamamladı, vedalaştı ve yola çıktı.

Hz. Amr (r.a.), Mekke'ye vardığında, Resulullahın henüz açıktan dâvete başlamadığını öğrendi. Akşama kadar onu aradı, fakat bulamadı. Gece olduğu için aramaya son verdi. Sonra da üzgün bir şekilde Kâbe'nin duvarının dibinde uykuya daldı.

Cenab-ı Hak onun hakkı arama hususundaki bu ihlâsının mükafatını verdi. O uyurken Peygamberimiz yanına kadar gelmişti. Sesli olarak kelime-i tevhid getiriyordu. Hz. Amr sesi duymuştu. Uyandı. Kalbi heyecanla çarpıyordu. Kalktı, sesin geldiği tarafa doğru yürüdü. Yaklaşınca, "Sen kimsin?" diye sordu. Peygamberimiz, "Allah'ın Resulüyüm" cevabını verdi. Sonra da aralarında şöyle bir konuşma geçti:

"Seni Allah mı gönderdi?"

"Evet, beni Allah gönderdi."

"İnsanları neye davet ediyorsun?"

"Hiçbir şeyi ortak etmeksizin Allah'a ibadete, putları kırmaya, akrabayı ziyaret etmeye."

Hz. Amr daha fazla dayanamadı. "Sen ne güzel şeyler için gönderilmişsin. Uzat elini, sana biat edeyim" dedi. Sonra da kelime-i şehadet getirerek İlk Müslümanlardan olma şerefini kazandı. Hz. Amr'ın İslâmı kabul edenlerin dört veya beşincisi olduğu rivayet edilir.

Hz. Amr'ın artık içi içine sığmıyordu. Resulullahın yanında kalıp ona hizmet etmeyi arzuluyordu. Fakat Peygamberimiz buna razı olmadı. Çünkü henüz o sıralar davetini açıklamamıştı. Davet vazifesini gizliden gizliye yürütüyordu. Hz. Amr'a, "Davet ettiğim şeye karşı halkın ne kadar şiddet gösterdiğini görüyorsun. Senin bu şartlarda burada kalmaya gücün yetmez. Sen şimdilik ailenin yanına dön, orada kal. İnsanları hak yoluna davet et. Benim açıktan davetimi haber alınca da yanıma gel" buyurdu.

Amr'ın (r.a.) artık gönlündeki boşluk dolmuş, aradığını bulmuştu. Fakat şimdi yine hasret gözüküyordu. Ondan ayrılmayı arzu etmese de, sözünü dinlemesi gerektiğini düşündü. Hicranlı bir şekilde Mekke'den ayrılarak memleketi olan Salem'e geldi. Burada tebliğ hizmetinde bulundu. Bu uğurda zorluklarla karşılaştı. Fakat sabırla mücadelesine devam etti.

Amr bin Abese (r.a.) bir yandan İslamiyet’i anlatıyor, bir yandan da Mekke'den bir haber bekliyordu. Gelenden gidenden soruşturuyordu. Nihayet bir gün Peygamberimizin Medine'ye hicret ettiğini, müşriklerle savaştığını, onları mağlup ettiğini duydu. Daha fazla bekleyemezdi. Hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz Medine'ye hicret etti. Peygamberimizi buldu. "Ya Resulallah, beni tanıdınız mı?" dedi. Peygamberimiz, "Evet, tanıdım. Sen Mekke'de bana gelen Salemli değil misin?" buyurdu. Hz. Amr, hicret ettiğini, artık Medine'ye yerleşmek istediğini söyledi. Resulullah (a.s.m.) onun bu hareketinden hoşnut oldu.

Onu Ashab-ı Suffe'nin içine kattı. Hz. Amr, Resulullahtan ayrı olarak geçirdiği zamanlara çok üzülüyor, mümkün olduğu kadar bunu telafi etmeye çalışıyordu. Sık sık Peygamberimize geliyor, "İlminden bana da öğret" diyordu. Peygamberimiz de her seferinde bir şeyler öğretiyordu. Hz. Amr böylece dini bilgisini artırdı. Birçok hadis rivayet etti. Bunlardan birisi şu mealdedir:

"Kim Allah yolunda bir ok atarsa, ok isabet etse de, etmese de İsmailoğullarından bir köle azad etmiş gibi sevap kazanır."

Hz. Amr, gösterişten, insanların kendisinden bahsetmesinden hiç hoşlanmazdı. Bir gün birkaç kişiyle bir yolculuğa çıkmıştı. Bir ara arkadaşlarından ayrıldı. Biraz geç kalınca, içlerinden biri onu aramaya çıktı. Onu bir kenarda uyurken buldu. Hava çok sıcaktı. Bir bulutun onu gölgelediğini gördü. Uyandırdığında Amr bin Abese (r.a.) ona şöyle dedi: "Bu gördüğünü hiç kimseye söyleme. Eğer söylersen aramız bozulur."

Hz. Amr, Bedir, Uhud, Hendek, Hayber gibi savaşlar esnasında memleketinde olduğundan bunlara iştirak edemedi. Fakat Mekke'nin Fethine ve Taif Seferine katıldı. Taif Muhasarasında Peygamberimizin, "Her kim Allah yolunda bir ok atıp isabet ettirirse, Cenab-ı Hak Cennette ona bir derece verir" buyurduğunu işitti. Hemen harekete geçti. Ok kabında bulunan bütün okları düşman üzerine boşalttı.

Amr bin Abese (r.a.) her hareketinde Peygamberimizin sünnetini esas alır, sünnete ters bir şey gördüğünde hatırlatmada bulunurdu. Bir defasında, Bizanslıların müddeti bitecek olan anlaşmayı yenilemeyip saldırıya geçecekleri duyulmuştu. Halkın birçoğu, "Biz onlardan önce davranıp hücuma geçelim" teklifinde bulundu. Fakat Hz. Amr, Resulullahtan ahde vefasızlığın helal olmadığını işittiğini söyleyerek, onları bu fikirden vaz geçirdi.

Hz. Amr, Hz. Osman'ın (r.a.) hilâfeti zamanında vefat etti.

Allah ondan razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?