banner29

Amr bin Avf kimdir? Amr bin Avf‘ın hayatı...

Amr bin Avf kimdir? Amr bin Avf nerede doğmuştur? Amr bin Avf ne zaman doğmuştur? Amr bin Avf nasıl Müslüman olmuştur? Amr bin Avf nasıl hicret etmiştir? Amr bin Avf nasıl evlenmiştir? Amr bin Avf’ın cesareti, Amr bin Avf‘ın hayatı, Amr bin Avf’ın vefatı…

İslam 19.12.2019, 15:59 19.12.2019, 21:48
Amr bin Avf kimdir? Amr bin Avf‘ın hayatı...

İşte, “Amr bin Avf kimdir? Amr bin Avf nerede doğmuştur? Amr bin Avf ne zaman doğmuştur? Amr bin Avf nasıl Müslüman olmuştur? Amr bin Avf nasıl hicret etmiştir? Amr bin Avf nasıl evlenmiştir? Amr bin Avf’ın cesareti, Amr bin Avf‘ın hayatı, Amr bin Avf’ın vefatı…” sorularının cevapları…

Hz. Amr, İslamiyet’in ilk yıllarında Müslüman oldu. Diğer Sahabiler gibi Medine'ye hicret etti. Hendek Savaşına katıldı. Büyük kahramanlıklar gösterdi. Tebük Gazvesine katılmayı çok istemesine rağmen yol hazırlığı için maddi gücü olmadığından katılamadı. O sırada Medine'de maddi sıkıntı vardı. Maddi durumu iyi olan Sahabeler bile bu gazveye hazırlanmakta zorluk çektiler.

Hz. Amr, kendisi gibi imkân olmayan bir kaç Sahabi ile birlikte Peygamberimize gitti. Ondan, bu cihadın sevabından mahrum kalmak istemediklerini, bu hususta kendilerine yardımcı olmasını istediler. Fakat Peygamberimizin verebilecek bir şeyi yoktu. Bu Sahabiler ağlayarak Resulullahın yanından ayrıldılar.

Bunun üzerine Tevbe Süresinin 92. âyeti nazil oldu. Bu âyette meâlen şöyle buyuruluyordu:

"Binebilecekleri bir hayvan vermen için sana geldiklerinde, 'Sizi bindirecek bir şey bulamıyorum' dediğin zaman, sarfedecek bir şey bulamadıkları için üzüntüden ağlaya ağlaya geri dönenlere de bir günah yoktur."

Peygamberimizden birkaç hadis de rivayet eden Hz. Amr, Muâviye'nin (r.a.) hilafeti zamanında vefat etti.

Onun rivayet ettiği hadislerden birisi şu mealdedir:

"Kim benden sonra terk edilmiş bir sünneti yaşatırsa, onunla amel eden insanların sevabından hiçbir şey eksiltilmeksizin, onların sevaplarından bir mislini alır. Kim de Allah ve Resulünün kabul etmediği, hoşlanmadığı bir bid'at çıkartırsa, aynı şekilde onunla amel eden insanların günahlarından hiç eksiltilmeksizin bir mislini yüklenmiş olur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?