banner29

Amr bin Sabit (Uhayrim) kimdir? Amr bin Sabit‘in hayatı…

Amr bin Sabit kimdir? Amr bin Sabit nerede doğmuştur? Amr bin Sabit ne zaman doğmuştur? Amr bin Sabit nasıl Müslüman olmuştur? Amr bin Sabit hicret etmiştir? Amr bin Sabit nasıl evlenmiştir? Amr bin Sabit’in cesareti, Amr bin Sabit‘in hayatı, Amr bin Sabit’in vefatı…

İslam 19.12.2019, 16:28
Amr bin Sabit (Uhayrim) kimdir? Amr bin Sabit‘in hayatı…

İşte, “Amr bin Sabit kimdir? Amr bin Sabit nerede doğmuştur? Amr bin Sabit ne zaman doğmuştur? Amr bin Sabit nasıl Müslüman olmuştur? Amr bin Sabit hicret etmiştir? Amr bin Sabit nasıl evlenmiştir? Amr bin Sabit’in cesareti, Amr bin Sabit‘in hayatı, Amr bin Sabit’in vefatı…” sorularının cevapları…

Amr bin Sabit "Uhayrim" lakabıyla tanınıyordu. Amr (r.a.) Medineliydi. Bütün kavmi Müslüman olduğu halde, o tek başına Müslümanlara muhalefete devam ediyordu.

Uhud Savaşı devam ederken Medine'de kalan Uhayrim'i bir düşünce kaplamıştı. Müslümanların inandıkları dâvâ uğrunda canla başla çalışmalarının ve hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerinin sebebi neydi? Uhayrim bunu düşünüyor, düşündükçe iman nuru kalbini ve yüzünü aydınlatıyordu. Nihayet Müslüman olmaya karar verdi. Kelime-i şehadet getirdi.

Uhayrim artık bir İslâm mücâhidiydi. Din kardeşleri cephede azgın müşriklerle savaşır, kanlarını sebil ederken, Medine'de rahat edemezdi. Kılıcını kuşandı, doğru Uhud'un yolunu tuttu. Savaşın en şiddetli ânına yetişmişti. Kahramanca savaştı. Sonunda ağır bir şekilde yaralanarak halsiz düştü.

Savaş bitmişti. Müslümanlar birçok şehit vermişlerdi. Yürüyebilecek gücü kendinde bulabilenler şehitler arasında dolaşıyor, yaralılara yardımcı olmaya çalışıyorlardı. Bu arada son nefesini vermek üzere olan Uhayrim'i (r.a.) gördüler. Çok şaşırdılar. Çünkü onu müşrik olarak biliyorlardı. Hattâ onun müşriklere yardıma geldiğini dahi düşünenler oldu. Meraklarını gidermek için yanına yaklaşıp sordular: "Ey Amr, sen buraya niye geldin? Kavmini kayırmak için mi, yoksa İslâma yardım düşüncesiyle mi?"

Uhayrim (r.a.), bu suale, onları sevindiren şu müjdeyi verdi: "Ben İslâma olan arzumdan dolayı geldim. Müslüman oldum. Allah'a ve Resulüne imân ettim. Sonra da kılıcımı alıp Allah ve Resulü uğrunda müşriklerle çarpışmak üzere buraya geldim." Uhayrim (r.a.) biraz sonra vefât ederek şehitlik mertebesini kazandı.

Sahabeler, onun durumunu Resulullaha haber verdiler. Peygamberimiz, "O Cennetliktir. Az şey yaptı, fakat çok sevap kazandı" buyurdu. Bu hadiseden yıllar sonraydı. Hz. Ebû Hüreyre etrafındakilere, "Ömründe hiç namaz kılmadığı halde Cennetlik olan insan kimdir?" diye sordu. Onlar sustular, cevap veremediler. Ebû Hüreyre (r.a.), "O, Amr bin Sabit'tir" dedi. Sonra da onun bu kıssasını anlattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?