banner29

Amr bin Ümeyye kimdir? Amr bin Ümeyye‘nin hayatı...

Amr bin Ümeyye kimdir? Amr bin Ümeyye nerede doğmuştur? Amr bin Ümeyye ne zaman doğmuştur? Amr bin Ümeyye nasıl Müslüman olmuştur? Amr bin Ümeyye hicret etmiştir? Amr bin Ümeyye nasıl evlenmiştir? Amr bin Ümeyye’nin cesareti, Amr bin Ümeyye ‘nin hayatı, Amr bin Ümeyye’nin vefatı…

İslam 19.12.2019, 16:37
Amr bin Ümeyye kimdir? Amr bin Ümeyye‘nin hayatı...

İşte, “Amr bin Ümeyye kimdir? Amr bin Ümeyye nerede doğmuştur? Amr bin Ümeyye ne zaman doğmuştur? Amr bin Ümeyye nasıl Müslüman olmuştur? Amr bin Ümeyye hicret etmiştir? Amr bin Ümeyye nasıl evlenmiştir? Amr bin Ümeyye’nin cesareti, Amr bin Ümeyye ‘nin hayatı, Amr bin Ümeyye’nin vefatı…” sorularının cevabı…

Peygamber yıldızlarının ön safında yer alan sahabîlerden biri olan Amr bin Ümeyye’nin yaşadığı en mühim hâdiselerden biri, otuz dokuz Sahabînin şehit olmasıyla neticelenen Bi'r-i Maûna Vak'asıdır. Nadiroğulları Kabilesi, Resulullahtan kendilerine İslâmiyeti anlatacak kimseler göndermesini istemişti. Bunun üzerine Resulullah, kırk Sahabîden meydana gelen bir kafileyi Nadiroğlularının reisi ile birlikte gönderdi. Kafile Bi'r-i Mauna denilen yere vardıklarında etrafları Nadiroğullları tarafından çevrildi. Sahabîler bunun bir tuzak olduğunu anlamışlardı, ama artık çok geçti. Müşrikler otuz dokuz Sahabîyi insafsızca katlettiler. Bu sırada Amr bin Ümeyye ile bir arkadaşı hâdise yerine yakın bir yerde develeri otlatıyorlardı. Kuşların Bi'r-i Maûna civarında uçuştuklarını görünce şüphelendiler. O tarafa doğru giderken olayı gören bir kadın onlara acı haberi verdi. Sür'atle hâdise yerine koştular. Ama geç kalmışlardı. Müşriklerle çetin bir mücadeleye girdiler. Amr bin Ümeyye esir olurken, arkadaşı şehit düştü.

Bir müddet sonra esâretten kurtulan Amr bin Ümeyye, Medine'ye dönerken yolda Nadiroğullarından olduklarını öğrendiği iki kişiye rast geldi. Onların Sahabîlere ve kendisine yaptıklarını unutamıyorum. Gizlice takip etti. Adamlar bir agaç altında uykuya daldıkları bir sırada ikisini de öldürdü. Daha sonra Medine'ye döndü ve Resulullahın huzuruna çıktı. Resulullah Sahabilerin başına gelenlere çok üzülmüş, Nadir Oğullarına çok beddua etmişti. Amr bin Ümeyye Sahabilerin intikamını almak için Nadiroğullarından iki kişiyi öldürdüğünü söyleyince Resulullah üzüldü ve şöyle dedi:

"Sen ne kötü iş yaptın. İki kişiyi öldürdün ki, kendilerine tarafından emân verilmiş ve himâye taahhüdünde bulunulmuştu. Onların diyetini ödeyeceğim."

Resulullah daha sonra iki kişinin diyetini ödedi. Onlar bu kadar Müslümanı öldürdükleri halde Resulullah yine de onlardan iki kişinin öldürülmesinden memnun olmamış, aksine kızmış ve diyetlerini de ödeyerek gerçek bir adalet örneği ortaya koymuştu.

Ama Nadiroğulları yaptıklarının cezasını kısa bir müddet sonra çekmeye başladılar. Resulullahın bedduasını alan bu kabilede büyük bir kıtlık baş gösterdi. Ayrıca şiddetli humma salgını yayılmaya başladı. Sadece humma salgınından yedi yüz kişi öldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?