banner29

Bayram namazı evde kılınabilir mi? İşte detaylar...

koronavirüs salgınından dolayı günlerdir evlerimizde karantina altında yaşıyoruz. Ve bu karantina süreci bir müddet daha devam edecek gibi görünüyor. Öte yandan Ramazan bayramı yaklaşırken, İnsanların aklına en çok gelen sorulardan bir tanesi de "Bayram namazı evde kılınabilir mi?" oluyor. peki gerçekten Bayram Namazı Evde Kılınabilir mi? İşte detaylar...

İslam 17.05.2020, 13:39
Bayram namazı evde kılınabilir mi? İşte detaylar...

Koronavirüs salgınından doalyı günlerdir evlerimizde karantina altındayız. Bu süre zarfı içerisinde namaz kılmak, oruç tutmak gibi ibadetlerimizi evde yapıyoruz.

Ramazan-ı Şerif-in sonuna doğru yaklaşırken, insanların aklına en çok gelen sorulardan biri Bayram namazı evde kılınabilir mi? sorusu oluyor.

İşte o sorunun cevabı:

Bu günlerde olduğu gibi, ibadet yerlerinde cemaatle bayram namazı kılmaya mani bir mazereti sebebiyle “cemaatle namaz kılamayanların durumu; bu namaza yani bayram namazına yetişemeyenlerin durumu gibidir. Bu konuda alimlerin farklı görüşleri vardır; iki rekat ya da dört rekat kılınır diyenler vardır.

AYNI ŞEKİLDE KILINIR DİYENLER VARDIR, DOĞRU OLAN DA BUDUR.  
Yani (MAZERETİ OLAN KİŞİLER) bayram namazını iki rekat olarak kılarlar, zevaid tekbirleri getirirler, kıraati açık yaparlar, hutbe okumazlar. Zira bütün ibadetlerde yapılması gereken de aynı özellikleriyle eda etmektir; bayram namazı tek başına ya da cemaatle kılınabilir; 

Bütün bunlara Enes bin Malik (r.a)’ın fiili delil olmaktadır: 
O bayram namazına yetişemeyince ailesini ve çocuklarını topladı. Yardımcısı Abdullah bin Ebi Utbe de onlara katıldı.  Onlara bayram namazını iki rekat olarak kıldırdı. Her iki rekatı, ibadet yerinde kılınan namaz gibi kıldılar ve aynı şekilde tekbirler getirdiler.    

Sonuç; Bayram namazı kaza edilemez, çünkü onun tekrarı yoktur. Şu andaki durumumuzda asıl olan bayram namazının kılınmamasıdır; ibadet yerinde kılınan namazın yerini geçmez. 
ANCAK NAMAZA YETİŞEMEYENİN DURUMUNA KIYASLA YUKARIDA ÖRNEKTE OLDUĞU GİBİ BAYRAM NAMAZI KILINABİLİR. 
Allahu A’lem…


Abdurrahman bin Nasır El-Berrak

Habervakti.com

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?