banner29

Binlerce insan bu Judo maçı sonrası müslüman oldu!

1984 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde düzenlenen 23. Yaz Olimpiyat Oyunlarında gerçekleşen tarihi Judo final maçında, Japon Yaşuhiro Yamashita ile karşılaşan Mısırlı Judocu Muhammed Ali Raşvan'ın hareketi, binlerce kişinin Müslüman olmasına neden oldu.

İslam 04.06.2020, 00:58 04.06.2020, 01:07
Binlerce insan bu Judo maçı sonrası müslüman oldu!

1984 olimpiyatları ve Judo final müsabakası... Minderde Mısırlı Judocu Muhammed Ali Raşvan ve rakibi Japon Yaşuhiro Yamashita var...

Müsabakalar sırasında Yamashita'nın sağ kasları yırtılmıştır ve final karşılaşmasına sakat olarak çıkar. Yamashita sol ayağıyla yürüyor, sağ ayağını resmen sürüklemektedir peşinden. Maç sırasında Muhammed Ali'nin antrenörü kenardan sürekli halde bağırır: "Sağ bacağına oyna!", "Sağ bacağına vur!"

Muhammed Ali'nin rakibinin sağ ayağına bir defa vurması yetecekti. Fakat yapmadı. Yenildi ve gümüş madalya ile yetinmek zorunda kaldı.

Maçtan sonra etrafını saran bütün gazetecilerin sorusu aynıydı: "Niçin?", "Neden yapmadın?"

Muhammed Ali Raşvan'ın bütün bu meraklı sorulara cevabı ise gayet sade ve basittir:

“Benim dinim insana, yaralıya, hele de yaralı yerinden vurmayı yasaklıyor. Eğer o durumdayken bir de ben oradan yüklenip oraya vursaydım, sakat da kalabilirdi. madalya için bunu ona yapamazdım.”

Muhammed'in bu tavrı ayakta alkışlandı ve Uluslararası Fairplay Komitesi 1984 Fairplay Ödülü'ne layık görüldü. Daha sonra gittiği Japonya'da da onu, bütün ülkenin onur konuğu olarak, bir kral gibi karşıladılar.

İşte Muhammed'in bu davranışı, inancı için, tüm dünyanın gözü üzerinde olan bir final müsabakasını dahi kaybetmeyi göze aldıran bu inanç insanların ilgisini çekti. Bunun sebebiyle insanlar Muhammed'in inancı olan İslam'ı merak edip araştırmaya başladı. O sene binlerce kişinin onun bu tavrından etkilenmesi nedeniyle İslam'ı inceleyip Müslüman olduğu kayıtlara geçti.

Muhammed kimseye "Müslüman olun" dememiş, Müslüman olmaları için artı çaba da sarfetmemiş, sadece Müslüman gibi davranmış ve bu yetmişti.

"Müslüman kime denir?" sorusuna Hz. Peygamber'in (asm) cevabı gayet kısa ve özdür:

- Güzel ahlâklı olana denir.

Hemen ardından gelen "peki güzel âhlâkli olmak ne demektir?" sorusuna ise cevabı ise derstir:

- İşlediği her amelinden kimseye bir zarar olmayan, olsa olsa yarar sağlayan insandır.

Yani diyebiliriz ki; Müslüman "hayırlı" kimsedir.

Ve son soru da okuyucuya olsun: Aynaya bakma zamanı...

Müslümanın Müslüman olduğunu yaşadığı hayatla ispat etmesi gerekmez mi?

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?