banner5

banner29

Botoks yaptırmanın dinen hükmü nedir?

Özellikle kadınlar tarafından rağbet gören botoks yüz hatlarının belirginliğini azatmak ve gençleşmek adınayapılan bir tedavi. Peki botoks yaptırmanın dinen hükmü nedir? Botoks caiz mi?

İslam 20.04.2020, 12:09
Botoks yaptırmanın dinen hükmü nedir?

Botoks yaptırmanın dinen hükmü nedir? Botoks caiz mi? Botoks yaptırmak caiz mi?

BOTOKS YAPTIRMANIN DİNEN HÜKMÜ NEDİR?

İslam’da, insanoğlunun yaratılışından gelen fıtri özelliklerini değiştirmeye yönelik tasarruf ve müdahaleleri yasaklanmıştır. (Nisa, 4/119; Rûm, 30/30).

Hz. Muhammedd (s.a.s.), güzelleşmek amacıyla vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi işlemleri, yaratılışı değiştirmek kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanların Allah’ın rahmetinden uzak olacağını ifade etmiştir (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libâs, 33).

Bununla birlikte, bedenin herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek bir anormallik veya fazlalık bulunması durumunda bunun ameliyatla düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemi olarak değerlendirilir (Ebû Dâvûd, Hâtem, 7; Tirmizî, Libâs, 31).

Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için, botulinum denilen zehirli (toksit) bir maddeden elde edilen sıvının, kırışıklıkların bulunduğu yere iğne ile az miktarda zerk edilmesini ifade eden “botoks” da genel amacı itibarı ile estetik müdahale niteliğindedir. Bu sebeple, beden ya da ruh sağlığı açısından gerekli olmadıkça uygulanması caiz değildir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?