banner5

banner29

Cenabet olan oruç tutar mı? Cünup kişi oruç tutabilir mi?

11 ayın sultanı olarak anılan Ramazan-ı Şerif ayının yaklaşmasıyla insanlar oruçla alakalı birçok soru sormaya başladı. işte onlardan biri: Cenabet olan oruç tutar mı? Cünup kişi oruç tutabilir mi?

İslam 21.04.2020, 11:49
Cenabet olan oruç tutar mı? Cünup kişi oruç tutabilir mi?

İşte, "Cenabet olan oruç tutar mı? Cünup kişi oruç tutabilir mi?" sorularının cevapları...

CENABET OLAN ORUÇ TUTAR MI?
CÜNUP KİŞİ ORUÇ TUTABİLİR Mİ?

Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez.

Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

ORUÇLU İKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN SINIRLAR

Oruçlu olan kimse orucu bozacak şeylerden kaçındığı gibi orucun sevabını azaltacak şüpheli durumlardan da kaçınmalıdır. Ramazanda oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de keffâret gerekir (Buhârî, Savm, 30).

Eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmalarıyla oruçları bozulmaz. Ancak bu durumda boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir (Merğınânî, el-Hidâye, II, 256).

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?