Ebû Berze Eslemi kimdir? Ebû Berze Eslemi‘nin hayatı...

Ebû Berze Eslemi kimdir? Ebû Berze Eslemi nerede doğmuştur? Ebû Berze Eslemi ne zaman doğmuştur? Ebû Berze Eslemi nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Berze Eslemi nasıl hicret etmiştir? Ebû Berze Eslemi nasıl evlenmiştir? Ebû Berze Eslemi’nin cesareti, Ebû Berze Eslemi‘nin hayatı, Ebû Berze Eslemi’nin vefatı…

Ebû Berze Eslemi kimdir?  Ebû Berze Eslemi‘nin hayatı...

İşte, "Ebû Berze Eslemi kimdir? Ebû Berze Eslemi nerede doğmuştur? Ebû Berze Eslemi ne zaman doğmuştur? Ebû Berze Eslemi nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Berze Eslemi nasıl hicret etmiştir? Ebû Berze Eslemi nasıl evlenmiştir? Ebû Berze Eslemi’nin cesareti, Ebû Berze Eslemi‘nin hayatı, Ebû Berze Eslemi’nin vefatı…" sorularının cevapları...

İslam’ın ilk yıllarında Resul-i Ekrem’in mukaddes davetine icabet eden, zekası, gücü, kuvveti ve ilmiyle hak dinin cihana duyurulması için gayret eden; bereketli, mücadeleci ve istikametli ömrünü hep o yolda harcayan; hakkı ve hakikati hiçbir tesir altında kalmayarak haykıran; Resulullah ve onun Ehl-i Beytinin sevgisiyle yanan nadide şahsiyetlerden birisi de Hz. Ebû Berze Eslemi'dir.

Hz. Ebû Berze'nin asıl ismi Nadle bin Ubeyd idi. Bazı Asr-ı Saadet tarihçilerinin beyanına göre, ismi Nadle bin Niyar idi. Niyar'ın şeytanın isimlerinden olduğunu söyleyen Peygamberimiz, değiştirerek Ebû Berze'ye Abdullah ismini vermiştir. Çünkü Peygamberimiz Müslüman olan kimselerden Cahiliye Devrinden kalma bütün izleri siliyor, yerlerine doğrusunu koyuyordu.

Hz. Ebû Berze kahraman ve mücahit bir Sahabeydi. Peygamberimiz hayatta olduğu müddetçe onunla beraber bulunma şerefine mazhar olmuştu. Bütün savaşlarda birlikte hareket etmiş, inancı uğrunda canını öne sürmüş, kanını akıtmıştı.

Hz. Ebû Berze, savaşlarda gösterdiği üstün gayreti yanında, Sahabiler arasında temayüz etmiş hadis râvilerinden biriydi. Birçok hadis ezberledi, bu hadislerden 64'ü hadis kitaplarında yer aldı. Ayrıca hadis ilminde de pek çok talebe yetiştirdi.

Hz. Ebû Berze, sade yaşamayı severdi. Lükse ve israfa asla yanaşmaz, tanıdıklarından birisinin süslü elbise giyip, ata binerek gezdiğini görünce, onları ikaz eder, dünyanın fâniliğini hatırlardı. Kendisine has bir adeti de öğle ve akşam yemeklerini fakir ve kimsesizlerle yemesiydi. Her sabah ve akşam etrafında bulunan dul ve yetimlere yiyecek dağıtırdı.

Peygamberimizin irtihalinden sonra da Kur'an hizmetine devam eden Hz. Ebû Berze, ihtilâf hadiselerinde Hz. Ali ile birlikte hareket etti. Nehrevan'da Haricilere karşı Hz. Ali'nin yaptığı çarpışmada Hz. Ebû Berze de bulunuyordu. Sıffın'da Hz. Ali'nin yanında yer almıştı.?

Bir müddet Medine'de kaldıktan sonra da, Basra'ya geçen ve Şam'a da uğrayan Hz. Ebû Berze ilerlemiş yaşına rağmen Horasan bölgesinde meydana gelen savaşlarda da bulunmuştu. Hz. Ebû Berze, Ehl-i Beyt muhabbetiyle doluydu. Kerbela fâciâsında çok fazla müteessir olan Hz. Ebû Berze, Hz. Hüseyin'in başının kesilip Şam'a, Halife Yezid'in önüne getirildiğinde orada hazır bulunuyordu.

Yezid elindeki değnekle Hz. Hüseyin'in dudaklarına dokunduğu sırada, bu çirkin hareketten ürperdi ve Yezid'e sertçe çıkıştı: "Sen Hüseyin'in dudağına değnekle vuruyorsun ha! Çek onun dudağından değneğini! Ben o dudakları Resulullah'ın öptüğünü gördüm. "Ey Yezid! Kıyamet Günü sen, Allah'ın huzurunda şefaatçın İbni Ziyad [Hz. Hüseyin'i öldüren kişi olduğu halde gelecek ve çıkacaksın. Hüseyin ise, Kıyamet Günü Allah'ın huzuruna şefaatçisi Muhammed Aleyhisselâm olduğu halde gelecek ve çıkacaktır" dedikten sonra öfkeli bir şekilde oradan ayrıldı.

Hicretin 65. senesinde Horasan'ın Merv şehrinde Ramazan ayı içinde vefat eden Hz. Ebû Berze oraya defnedildi.

Allah ondan razı olsun.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5