banner29

Ebû Kays kimdir? Ebû Kays‘ın hayatı...

Ebû Kays kimdir? Ebû Kays nerede doğmuştur? Ebû Kays ne zaman doğmuştur? Ebû Kays nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Kays nasıl hicret etmiştir? Ebû Kays nasıl evlenmiştir? Ebû Kays’ın cesareti, Ebû Kays‘ın hayatı, Ebû Kays’ın vefatı…

İslam 14.01.2020, 15:38
Ebû Kays kimdir? Ebû Kays‘ın hayatı...

İşte, "Ebû Kays kimdir? Ebû Kays nerede doğmuştur? Ebû Kays ne zaman doğmuştur? Ebû Kays nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Kays nasıl hicret etmiştir? Ebû Kays nasıl evlenmiştir? Ebû Kays’ın cesareti, Ebû Kays‘ın hayatı, Ebû Kays’ın vefatı…" sorularının cevapları...

Cahiliye Devrinde halkın çoğunluğu hak yoldan sapmış, elleriyle yaptıkları putlara tapabilecek kadar cahilleşmiş olmakla birlikte, sayıları çok az da olsa, Hz. İbrahim'in dini üzerine ibadet edenler de yok değildi. İşte bu bahtiyardan birisi de Ebû Kays idi (r.a.).

Asıl ismi Sirme olan Ebû Kays (r.a.). "Ben İbrahim'in Rabbine ibadet ediyorum" derdi. Kavmi tarafından sevilen birisiydi. Putlara tapmıyor, tevhid dini üzere bulunuyordu. Dünyayı terk etmiş, kendisini tamamen ibâdete vermişti:

Şairdi. Çok güzel şiirler söylerdi. Bu şiirlerinde insanları hakka, doğruya ve Allah'a itaate davet ederdi. Onun güzel bir şiiri şu meâldedir:

"Ebu Kays sizin hayrınızı isteyerek der ki: Benim nasihati dan tutabildiğinizi tutunuz. Size evvela Allah'a itaat ve boyun eğmeyi, takvayı, sonra iffetlerini muhafazayı, fakat her şeyden evvel Allah'a itaati tavsiye ederim. Kavminizden her hangi bir makamda bulunanlara haset etmeyiniz. Şayet reislik size geçerse adaletli olunuz. Kavminiz felakete uğradığında varınızı, yoğunuzu, canınızı uğrunda fedâ ediniz, Kavminiz bir zarara uğrarsa ona yardım ediniz. Felaket zamanlarında sizden ne isterlerse esirgemeyiniz. Şayet sıkıntıya uğrarsanız iffetli olunuz. Başkasından istekte bulunmayınız. Eliniz genişlediğinde ise herkes sizin iyiliğinizden istifade etsin."

Hz. Ebu Kays, Islâmiyetin Medine'de intişarı sırasında Müslüman oldu. Çok yaşlanmıştı. Hicret esnasında Medine De Peygamberimizi karşılayanlar arasında da o da bulunuyordu. Hicreti şu kasideyle tes'id etti:

"Resulullah Kureyş içinde on yıldan fazla kalmıştı. Orada İslâmiyeti telkin etmiş, kendisine iman edecek dostlar aramıştı. Her mevsimde halka Islâmiyeti anlatırdı. Onun davetini anlayabilen yoktu. Fakat bize geldi. Huzur içerisinde bizim aramıza yerleşti. Bizim memleketimizden hoşnut olarak aramızda kaldı. Burada ne kimsenin düşmanlığından korkulur, ne de kimsenin zulmünden endişe edilir. Düşmanlık ve zulüm yapıldığı zaman, biz mallarımızı ve canlarımızı fedâ ettik. Ben her namaz kılışımda yalvarıyorum: Ya Rab! Düşmanlarımızı bize galip etme, diyorum."

Ebû Kays (r.a.) yaklaşık 120 yaşında vefât etti. Allah ondan razı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?