banner29

Ebû Mes'ud el-Bedrî kimdir? Ebû Mes'ud el-Bedrî‘nin hayatı…

Ebû Mes'ud el-Bedrî kimdir? Ebû Mes'ud el-Bedrî nerede doğmuştur? Ebû Mes'ud el-Bedrî ne zaman doğmuştur? Ebû Mes'ud el-Bedrî nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Mes'ud el-Bedrî nasıl hicret etmiştir? Ebû Mes'ud el-Bedrî nasıl evlenmiştir? Ebû Mes'ud el-Bedrî’nin cesareti, Ebû Mes'ud el-Bedrî‘nin hayatı, Ebû Mes'ud el-Bedrî’nin vefatı…

İslam 21.07.2020, 16:19
Ebû Mes'ud el-Bedrî kimdir? Ebû Mes'ud el-Bedrî‘nin hayatı…

İşte, "Ebû Mes'ud el-Bedrî kimdir? Ebû Mes'ud el-Bedrî nerede doğmuştur? Ebû Mes'ud el-Bedrî ne zaman doğmuştur? Ebû Mes'ud el-Bedrî nasıl Müslüman olmuştur? Ebû Mes'ud el-Bedrî nasıl hicret etmiştir? Ebû Mes'ud el-Bedrî nasıl evlenmiştir? Ebû Mes'ud el-Bedrî’nin cesareti, Ebû Mes'ud el-Bedrî‘nin hayatı, Ebû Mes'ud el-Bedrî’nin vefatı…" sorularının cevapları...

EBU MES'UD EL-BEDRÎ'NİN HAYATI

Ebû Mes'ud el-Bedrî (r.a.) Medineliydi. Akabe Biatında bulunup hayatı pahasına Resulullah’ı koruyacağına dair söz verenlerdendi. Peygamberimizle birlikte bütün savaşlara iştirak etti. Çok büyük kahramanlıklar gösterdi.

Hayatı hakkında fazla bir bilgi bulunmayan Ebû Mes'ud'un (r.a.) birçok hadisinin bize kadar ulaşmasında büyük hizmetleri oldu. 102 tane hadis rivayet etti.

Bu hadislerden iki tanesi şu meâldedir:

"Bir zat Resulullaha gelerek, 'Benim binek devem öldü. Bana başka bir deve temin eder misin?" dedi. Peygamberimiz (a.s.m.), 'Benim yanımda deve yoktur diye cevap verdi. Bunun üzerine orada hazır bulunanlardan biri, 'Ya Resulallah, ben onu kendisine binek temin edebilecek birine götüreyim' deyince, Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu: 'Bir hayra vesile olan o hayrı yapanın sevabı kadar sevap kazanır."

"Geçmiş peygamberlerden bize ulaşan sözlerden biri de şudur: Utanmadık tan sonra istediğini yap."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?