banner5

banner29

Erkeğin saçına ve sakalına kına yakması caiz midir?

Saçları beyazlayan erkek ve kadınlar, "Saça ve sakala kına yakmanın dinen hükmü nedir? Erkeğin saçına ve sakalına kına yakması caiz midir?" sorularını sordu.

İslam 21.04.2020, 17:55
Erkeğin saçına ve sakalına kına yakması caiz midir?

İşte "Saça ve sakala kına yakmanın dinen hükmü nedir? Erkeğin saçına ve sakalına kına yakması caiz midir?" sorularının cevapları...

SAÇA VE SAKALA KINA YAKMANIN DİNEN HÜKMÜ NEDİR? ERKEĞİN SAÇINA VE SAKALINA KINA YAKMASI CAİZ Mİ?

Saçı, sakalı kınalamak Efendimiz aleyhisselatü vesselam'ın sünnetlerindendir. Üzerine alınan abdestte bir sıkıntı olmaz, zira kına deri üstüne tabaka oluşturmaz. Lakin dikkat edilmesi gereken şey, kınadan, dövme gibi canlı suretleri yapmamaktır. İşte caiz olmayan budur. Erkeklerin süs için el ve ayaklarını kınalaması mekruhtur. Kadınların el ve ayaklarını kınalaması ise caizdir. Erkek veya kadının beyaz saçı sarı veya kızıl renge boyaması müstehap görülmüş, siyaha boyamaları ise sağlam görüşe göre caiz görülmemiştir. Boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen, boya sanayiinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir. (İbn Âbidîn, Reddül Muhtâr XV, 378 - XVII, 314) El, ayak veya başa sürülen kınanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk, suyun nüfûzuna engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle mani olmaz. (İbn Âbidîn, a.g.e., l, 224)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?