banner29

Ezanı artık sesi güzel müezzinler okuyacak

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağırıcı, kentte merkezi ezan sisteminin yok ettiği ve yüzyıllardan beri süregelen bir kültür olan değişik ezan seslerinin birbirine karışarak oluşturduğu ahengi yaşatabilmek için yeni bir uygulama başlattıklarını söyledi. "Sesi iyi olmayan müezzinlerin camilerini merkezi sisteme bağladık, sesi iyi olan müezzinleri ise sistem dışında bıraktık" diyen Çağırıcı, ezanın, bir şehrin Müslüman olduğunu anlatan en önemli işaretlerden biri olduğunu ifade etti.

İslam 26.08.2008, 08:49 31.08.2020, 14:29
Ezanı artık sesi güzel müezzinler okuyacak

Çağrıcı, Türkiye'de 70 bin, İstanbul'da ise 3 binin üzerinde cami bulunduğunu belirterek, Hazreti Peygamber döneminden bu yana cemaati camiye davet etmek için her camide ezan okunduğunu anlattı.

Vatandaşların her camide güzel ezan okunmasını istediğini ama her camiye güzel sesli müezzin bulmanın da çok zor olduğunu anlatan Çağrıcı, bu sebeple ülke genelinde merkezî ezan sistemi uygulandığını belirtti. Çağrıcı, Anadolu'da geniş ölçüde uygulanan merkezî sistemin İstanbul'da frekans yetersizliği, şehrin geniş bir alana yayılması ve arazisinin engebeli olması sebebiyle uygulanamadığını bildirdi. Müftü Çağrıcı, merkezî sistemin İstanbul'da sadece Silivri, Çatalca, Sarıyer ve Kadıköy ilçelerinde uygulandığını, diğer ilçelerde de frekansların elverdiği ölçüde merkezî sisteme geçilmesi çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Tek merkeze bağlı kalınması sonucunu doğuran merkezî ezan sisteminin, farklı yerlerden farklı ezan sesleri duyulmasını engellediğini anlatan Çağrıcı, şöyle konuştu: "Değişik yerlerden değişik ezan seslerinin birbirine karışması bir ezan cümbüşü, harika bir güzellik oluşturuyor. Yabancı turistler için de muhteşem bir olay bu. Tek merkezden ezan okununca bu güzelliği kaybediyoruz, yok ediyoruz. Tek ezan bizim kültürümüzde de yok. Ben bir merkezden ezan okunmasına karşıyım. Ayrıca mesafeler uzadıkça teknik araçlar da aynı kalitede olmadığından ses kalitesi bozuluyor ve ezan sesi yer yer metalik seslere dönüşüyor."

Çağrıcı, İstanbul'da yeni bir uygulama başlattıklarını ifade ederek, sesi iyi olmayan müezzinlerin camilerini merkezî sisteme bağladıklarını, sesi iyi olan müezz inleri ise sistem dışında bıraktıklarını anlattı. Çağrıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Süleymaniye Camii'nde çok güzel ezan okunuyor. Hemen yanı başındaki mescitte ise çok çirkin ezan okunuyor. Ben bile rahatsız oluyorum, vatandaş nasıl rahatsız olmasın. Şu civarda okunan ezanların seslerinin tamamını burada okunan kötü okuma bozuyor. Onun için mescidi merkezî sisteme bağladık; ama görevli, müftülüğün dibinde olduğu halde yine akşam, yatsı, sabah ezanlarında sistemin dışına çıkıyor. Niye? Takmış kafaya, 'Her ezan kendi yerinde okunmalıdır, merkezî sistemle ezan okunduğunda ezan okunmuş sayılmaz'... Böyle bir şey yok. Ezan zaten sünnet."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?