banner30

banner29

Haccac bin İlât kimdir? Haccac bin İlât’ın hayatı...

Haccac bin İlât kimdir? Haccac bin İlât nerede doğmuştur? Haccac bin İlât ne zaman doğmuştur? Haccac bin İlât nasıl Müslüman olmuştur? Haccac bin İlât nasıl hicret etmiştir? Haccac bin İlât nasıl evlenmiştir? Haccac bin İlât’ın cesareti, Haccac bin İlât’ın hayatı, Haccac bin İlât’ın vefatı…

İslam 05.08.2020, 15:21
Haccac bin İlât kimdir? Haccac bin İlât’ın hayatı...

İşte, "Haccac bin İlât kimdir? Haccac bin İlât nerede doğmuştur? Haccac bin İlât ne zaman doğmuştur? Haccac bin İlât nasıl Müslüman olmuştur? Haccac bin İlât nasıl hicret etmiştir? Haccac bin İlât nasıl evlenmiştir? Haccac bin İlât’ın cesareti, Haccac bin İlât’ın hayatı, Haccac bin İlât’ın vefatı…" sorularının cevabı...

HACCAC BİN İLÂT KİMDİR? HACCAC BİN İLÂT’IN HAYATI

Haccac, Süleymoğullarının zenginlerindendi. Altın madenlerine sahipti. Hicretin yedinci yılında bir kaç arkadaşıyla birlikte Mekke'ye gidiyordu. Gece bastırdığında korkunç bir durum ortaya çıktı. Gecenin dehşetinden yollarına devam edemediler. Orada konaklamak zorunda kaldılar. Arkadaşları Haccac’dan, emniyetleri için bir şeyler yapmasını istediler.

HACCAC BİN İLÂT NASIL MÜSLÜMAN OMUŞTUR?

Haccac ayağa kalktı, arkadaşlarının etrafında dönmeye başladı. Bir yandan da, "Selametle dönünceye kadar, kendim, arkadaşlarım ve hayvanlanmız hakkında şu vadide bulunan cinlerden Tannya sığınırım" diyordu. Bu arada şöyle bir ses duydular: "Ey cin ve insan topluluğu, göklerin ve yerin köşe ve bucaklarından çıkmaya gücünüz yeterse, haydi çıkıp gidiniz. Ancak Cenab-ı Hakkın ihsan edeceği bir kudretle çıkabilirsiniz." (Rahman Süresi, 33.)

O geceyi dehşet içerisinde geçirdiler. Sabah olunca da yollarına devam ettiler. Mekke'ye vardıklarında bu hadiseyi müşriklere haber verdiler. Müşrikler Haccac'a, "Vallahi sen dininden döndün, Muhammed’de bu sözün kendisine vahyedildiğini söylüyor" dediler. Haccac, bunu sadece kendisinin değil, kendisiyle birlikte bulunan arkadaşlarının da işittiğini söyledi. Sonra da Peygamberimizin nerede olduğunu sordu. Medine'de olduğunu öğrenince de vakit geçirmeden harekete geçti. Uzun bir yolculuktan sonra Medine'ye geldi, hemen Peygamberimizi buldu. Biraz sohbet ettikten sonra kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu. Resulullah (a.s.m.) o sırada Hayber'i fethetmek için ordu hazırlıyordu. Bu orduya Hz. Haccac da katıldı.

Haccac'ın (r.a.) müşriklerden külliyetli miktarda alacağı vardı. Peygamberimize durumu bildirdi. "Müsaade ediniz de gidip borçlarımı toplayayım" dedi. Resulullahın izin vermesi üzerine Mekke'ye gitti. İşlerini rahat halledebilmek için Müslüman olduğunu müşriklerden gizledi. Bu sayede bütün borçlarını kısa zamanda toplayıp Medine'ye döndü. Malının büyük bir kısmını zekât olarak verdi.

HACCAC BİN İLÂT’IN VEFATI

Hayatı boyunca İslâmiyet’e hizmet etmekten geri durmayan Hz. Haccac, Hz. Ömer'in hilâfetinin ilk yıllarında Medine'de vefât etti.

Allah ondan râzı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?