Hadis: Müşteri kızıştırmak

Peygamber Efendimizin alım satımda müşteri kızıştırmak hakkındaki "Kişi, kardeşinin alım satım üzerine alımsatım yapamaz, yapmamalıdır. Sırf müşteri kızıştırmak için satışa girmeyin. Şehirli köylü adına satış yapamaz, yapmamalıdır." hadisi...

Hadis: Müşteri kızıştırmak

Müşteri Kızıştırmak

Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.) şöyle buyurmuştur:

"Kişi, kardeşinin alım satım üzerine alımsatım yapamaz, yapmamalıdır. Sırf müşteri kızıştırmak için satışa girmeyin. Şehirli köylü adına satış yapamaz, yapmamalıdır."

AÇIKLAMA

Neceş satışı, gerçek alıcı olmayan bir kimsenin sadece müşteri kızıştırıp malin fiyatını yükseltmek maksadıyla alış verişe müdahale etmesi demektir. Uygulamanın temelinde sahte alımsatım, yersiz övgü ve propaganda vardır. Bugün daha sistemli yapılan ve bir nevi spekülasyon olan bu uygulamada aldatma ve aldanma riski bulunmaktadır. Bu itibarla, sözü edilen kızıştırma, verilen fiyatın malın piyasadaki gerçek değerini aşması halinde Hanefî fakihleri tarafından mekruh görülmüştür. Ancak malın gerçek piyasa değerini bulması için yapılan arttırmalarda bir sakınca görülmemiştir. Hile ve yolsuzluk karıştırmamak şartıyla açık arttırma veya kapalı zarf usulü en yüksek fiyat teklif eden kimseye malın satılması meşru sayılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5