Hadis: Yemin bereketi yok eder

Peygamber Efendimizin alım satımda yemin hakkındaki "Yemin malın satılmasına (ancak) bereketin yok edilmesine sebep olur." hadisi

Hadis: Yemin bereketi yok eder

Yemin bereketi yok eder

Hüreyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre Peygamber (s.a.) şöyle buyurmuştur:

"Yemin malın satılmasına (ancak) bereketin yok edilmesine sebep olur."

AÇIKLAMA

Yemin, söylenenlerin doğruluğuna muhatabı inandırmak ve kabul ettirmek veya insanın bir şeyi yapma veya yapmama konusunda kendisini veya başkasını gayrete getirmek ve harekete geçirmek için yapılır.

Esasen yemin, muamele ve davalarda sözü tevsik ve takviye için meşru kılınmıştır. Bu itibarla, ihtiyaç duyulması halinde Allah'a yemin etmeyi asgariye indirmeyi tavsiye etmişlerdir.

Bugün cemiyetimizde konuşma esnasında "vallâhi bilmiyorum, vallâhi ben üzerime düşeni yaptım!" gibi sözler, sırf alışkanlık icabı söylenen kasıtsız yeminlerden sayılır. "Allah, kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz" ayeti söz konusu yemin türünün şer'î bir hüküm ifade etmediğini göstermektedir. Ne var ki, basit hesaplar ve menfaatlar uğruna umursamaz bir tavırla sık sık yemin etmek doğru değildir. Çünkü yemin, bir kişilik ve bir kararlılık ifadesidir.

Kur'an-ı Kerim, bize yemin etme tutkusunun münafıklara ait bir hastalık olduğunu ve çok yemin edenler ile riyâkar ve münâfik kimseler arasında bir tür ilişki bulunduğunu öğretmektedir. "(Rasûlüm!) Alabildiğine yemin eden... kimselerden hiçbirine mal ve oğulları vardır diye sakın itaat etme/ilgi duyma!" buyuran Rabbimiz, kullarından bilerek yapılan, kişilik ve kararlılık ifade eden yeminlere riayet edilmesini de talep etmektedir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5