banner29

Haydi camiye, haydi namaza!

Toplumda namaz bilinci oluşturmak ve namazı gündeme getirmek için kurulan Namaz Gönüllüleri Platformu, Ramazan’la birlikte yeni bir hamle başlattı.

İslam 03.09.2008, 17:05 09.01.2020, 16:20
Haydi camiye, haydi namaza!

Platform’un “Haydi Camiye” adını verdiği proje, dün  Eyüp-Feshâne’de verilen büyük iftar programı ile başladı.

Platform adına konuşan Abdullah Yıldız, “İslam medeniyeti cami medeniyetidir… İnsanlığın tarihi cami ile başlar: yeryüzünde yapılan ilk bina Kâbe’dir. İslam şehrinin merkezinde cami, camiin merkezinde de namaz vardır. Öyleyse haydi, medeniyetimizi namazdan ve camiden başlayarak tekrar ihyâ edelim” dedi.

“Gelin, camilerimizi yeniden keşfedelim! Camilerimizin ne büyük bir imkan olduğunu fark edip oraları yeniden şenlendirelim!.. Hem de ailece ve özellikle çocuklarımızla birlikte! Biliniz ki, ümmetin yeniden diriliş hamlesi, ancak ve sadece camilerden başlamalıdır! Haydi Camiye! Haydi Namaza! Haydi Dirilişe!.. Haydi Kurtuluşa!”

Toplumda namaz bilinci oluşturmak ve namazı gündeme getirmek için kurulan Namaz Gönüllüleri Platformu, Ramazan’la birlikte yeni bir hamle başlattı. Platform’un “Haydi Camiye” adını verdiği proje, Eyüp-Feshâne’de verilen büyük iftar programı ile başladı.

İlim, sanat, edebiyat, ve medya dünyasından seçkin davetlilerin katıldığı programda, asırlar boyu İslâm medeniyetinin merkezi olmuş camilerin eski fonksiyonlarına dönmesi için her kesimin üzerine düşen görevi yapması istendi.
Senai Demirci’nin sunduğu programda konuşan Namaz Gönüllüleri Platformu sözcüsü Abdullah Yıldız, iki yıldır yapılan hizmetleri özetledikten sonra yeni bir hamle başlattıklarını belirterek şöyle devam etti:
“İki yılı aşkın bir zamandır, hep ‘Haydi Namaza!’, ‘Haydi Namaza!’ dedik… Yüzde 75’i beş vakit namaz kılamayan insanımızın öncelikle namazla buluşmasını hedefledik. İkinci olarak, namazda huşûu yakalamayı, namazlarımızın içini doldurmayı arzuladık. Nihayet, fahşâ ve münkeri def eden namazlarımızla hayata müdahale etmeyi, yaşanan hayatın bütün alanlarını namaz bilinciyle yeniden tanzim etmeyi amaçladık… Ve önemli mesafeler katettik, hamdolsun…

“Camileri imar edelim”

“Şimdi ise, ‘Haydi Camiye!’ diyoruz! Camilerimizi, Allah’ın izni ile, tıklım tıklım doldurmayı… Hep birlikte, ‘Allah’ın evleri’ni yeniden imar etmeyi ve camilerimizi yeniden hayatın merkezi kılmayı arzuluyoruz.”
Camilerin yalnızca namaz kılınan yerler değil bir eğitim, kültür, dayanışma merkezi, bir huzur ve mutluluk mekanı, bir sığınak, kısaca hayatın kalbi olması gerektiğini belirten Yıldız, “İnsanımızı camilerde cem olmaya, cemaat olmaya; omuz omuza vermeye… Kardeşliğimizi, şefkatimizi, merhametimizi kuşanmaya çağırıyoruz… Konu komşu, eş dost, çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek herkesi, cümbür cemaat camide buluşmaya, kaynaşmaya davet ediyoruz. Dünyanın gamını, kederini, stresini, zalimin zulmünü, nefsin aldatmalarını, şeytanın çelmelerini camide hep birlikte kıyama durarak, rükua ve secdeye vararak eritmeyi teklif ediyoruz” dedi.

Camilerin dolması için herkese görev düştüğünü belirten Abdullah Yıldız, şöyle devam etti:

“İslam medeniyeti cami medeniyetidir… İnsanlığın tarihi cami ile başlar: yeryüzünde yapılan ilk bina Kâbe’dir: Kâbe bir ibadetgâh, bir namazgâhtır(3/96). Efendimiz’in Medine’ye hicretinde ilk işi cami yapmak olmuştur. İslam şehrinin merkezinde cami, camiin merkezinde de namaz vardır. Öyleyse haydi, medeniyetimizi namazdan ve camiden başlayarak tekrar ihyâ edelim!

“Gelin, modern dünyanın ifsad edici saldırıları karşısında, camileri yeniden bir sığınak haline getirelim! ‘İyyake na’budü ve iyyake nestaîn’ bilinciyle, ben olmaktan çıkıp, biz haline gelelim. Modern ve postmodern iğvalarla kirlenen, parçalanan bilinçlerimizi yeniden onaralım!
“Bilelim ki, ‘Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve âhiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başka kimseden korkmayanlar imar eder. İşte doğru yola ermişlerden olmaları umulanlar bunlardır.’ (Tevbe, 18)”

“Camileri yeniden keşfedelim”

Türkiye’de zaman cami aleyhine tavırlar bulunduğunu hatırlatan Yıldız, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Camiye gitmemek için birçok bahane üretmiş olabiliriz: İmamlara eleştirel bakmış olabiliriz, kimi isabeti tartışılır fetvalar bizi camiden-cemaatten uzak tutmuş olabilir, -eğri oturup doğru konuşalım- tembelliğimiz ayaklarımızı camiden kesmiş olabilir. Ama unutmayın ki, cami cemaatinin, cami görevlilerinin, özellikle de her geçen gün camilerde sayıları artan gençliğin sizlere ihtiyacı var!.. Sizin ilginize, bilginize, sözlerinize, kitaplarınıza ihtiyacı var!..
“Gelin, camilerimizi yeniden keşfedelim! Camilerimizin ne büyük bir imkan olduğunu fark edip oraları yeniden şenlendirelim!.. Hem de ailece ve özellikle çocuklarımızla birlikte!..
“Biliniz ki, ümmetin yeniden diriliş hamlesi, ancak ve sadece camilerden başlamalıdır!
“Haydi Camiye! Haydi Namaza! Haydi Dirilişe!.. Haydi Kurtuluşa!”

Programda Namaz Gönüllüleri Platformunun yaptığı hizmetleri anlatan bir sinevizyon gösterildi ve davetlilere “Haydi Camiye” broşürüyle “Namazla Diriliş” kitapçığı dağıtıldı.

Kimler katıldı?

Sanat, edebiyat, medya, sinema, yayın dünyasından seçkin isimlerin bulunduğu iftar programına yaklaşık 500 kişi katıldı.

İftara katılan isimlerden bazıları şunlar:

Mehmed Fırıncı, Şule Yüksel Şenler, Prof. Dr. Suat Yıldırım, Prof. İhsan Süreyya Sırma, Av. Necati Ceylan, Senai Demirci, Cemil Tokpınar, Ahmed Bulut, İsmail Mutlu, Ahmed Kalkan, Ramazan Kayan, Kerim Buladı, Ali Rıza Demircan, Ahmed ihsan Genç, Mehmed paksu, Haluk İmamoğlu, Cemal Uşşak, Vehbi Karakaş, Yaşar Alptekin, M. Emin Yıldırım, Adnan İnanç, Mustafa Özcan, Mustafa Miyasoğlu, Ali Eren, Muzaffer Doğan, Ahmed Şişman, Hüseyin Kader, Mesut Uçakan, Yahya Uslu, Hüseyin Öztürk.

Namaz Gönüllüleri Platformu

Namaz Gönüllüleri Platformu, iki yıl önce kurulmuş ve 19 Ağustos 2006’da, Miraç gecesi arefesinde “Namazla Diriliş Seferberliği”ni başlatarak, Türkiye’nin her köşesinde hatta Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda ve Kıbrıs’ta yaklaşık 250 panel, 500 küsur konferans, seminer, sohbet düzenlemişti. Ayrıca bir buçuk milyon “Namazla Diriliş” kitapçığı ve üç milyondan fazla ‘namaz bilinci’ kitabının halkımıza ulaşmasını sağlayarak milyonlarca insanımızın namazla buluşmasına, namaz duyarlılığını tazelemesine, namazını yeniden keşfetmesine vesile olmuştu.

Platformun gayret ve teşvikiyle gazete, dergi, radyo ve televizyonlarda namazla ilgili programlar artmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?