banner30

banner29

Hüreym bin Fâtik kimdir? Hüreym bin Fâtik’in hayatı

Hüreym bin Fâtik kimdir? Hüreym bin Fâtik nerede doğmuştur? Hüreym bin Fâtik ne zaman doğmuştur? Hüreym bin Fâtik nasıl Müslüman olmuştur? Hüreym bin Fâtik nasıl hicret etmiştir? Hüreym bin Fâtik nasıl evlenmiştir? Hüreym bin Fâtik’in cesareti, Hüreym bin Fâtik’in hayatı, Hüreym bin Fâtik’in vefatı…

İslam 08.09.2020, 18:02 08.09.2020, 18:32
Hüreym bin Fâtik kimdir? Hüreym bin Fâtik’in hayatı

İşte, "Hüreym bin Fâtik kimdir? Hüreym bin Fâtik nerede doğmuştur? Hüreym bin Fâtik ne zaman doğmuştur? Hüreym bin Fâtik nasıl Müslüman olmuştur? Hüreym bin Fâtik nasıl hicret etmiştir? Hüreym bin Fâtik nasıl evlenmiştir? Hüreym bin Fâtik’in cesareti, Hüreym bin Fâtik’in hayatı, Hüreym bin Fâtik’in vefatı…" sorularının cevabı...

HÜREYM BİN FÂTİK KİMDİR?
HÜREYM BİN FÂTİK'İN HAYATI

Hz. Peygamber (a.s.m.), bütün insanlığa hak ve hakikati tebliğ ederken, bu arada kendisinden sonra İslâm dâvâsını ebediyete kadar müdafaa edecek, insanları nura çağıracak bir nesil yetiştiriyordu.

Bu maksatla kurduğu Suffe medresesinde, bütün dünyanın dikkat kesileceği ve çağımıza kadar bütün dünyayı aydınlatan İslâm dâvâsının faziletli ve yüksek hasletlere sahip müdafilerini yetiştiren Resulullah Efendimiz, Sahabîlerin eğitimine fevkalade bir hassasiyet göstermiştir. Kendisi yememiş, onlara yedirmiş giymemiş, onlara giydirmiştir. Hüreym bin Fâtik de (r.a.), Suffe Ashabının ismi fazla duyulmamış, fakat Resulullah tarafından hususî bir ilgi ve dikkatle eğitilen muhterem bir talebesidir.

Hüreym bin Fâtik'in Müslüman oluşu oldukça dikkat çekicidir. Siyer kitaplarında Hüreym'in gaybdan bir ses duyduğu ve bu sesin, Müslüman olmasına vesile olduğu kaydedilmektedir. Rivayete göre, Hz. Hüreym, Irak civarlarına gider. Bir gece vakti karanlık iyice basmıştır. Hz. Hüreym karanlığın esrarlı şiddetinden biraz ürperti, biraz endişe duyar. Tam bu sırada gaybdan bir ses işitir:

"Vah! Vah! Allah sana acısın [Ey Hüreym), Allah'a sığın. O, izzet ve Celâl sahibidir. Beka ve şeref Onundur. Enfâl Sûresindeki âyetleri oku. Allah'ın varlığını ilân et ve gam çekme." Bu seslenişin kalbinde meydana getirdiği ferahlık ve zenginlikle, Hüreym Medine'ye varır. Duyduğu sözlerin benzerini Hz. Peygamberin söylediğini öğrenir. Ve bunu Resulullaha ifade etmek ister. Resulullaha gittiğinde, daha sözlerine başlamadan Peygamber Efendimiz, Hz. Hüreym'in gaybdan duyduklarını şiir şeklinde minberde okur. Hüreym'in kalbi, şimdi sadece hakikat için atmaktadır.

Hürrem, aslında herkesin kalbinin hakikat için atmak isteğiyle dolu olduğunun şuurundadır. İslâm’a teslim olup ona sarılmakla işin bittiğini değil, başladığını da bilmektedir. Kardeşi Sibret ile beraber Bedir Harbinde büyük kahramanlıklar gösterir.

Siyer kaynaklarında onun, Bedir Harbine katıldığı ve beraber, Suffe medrese sesinin talebelerinden olduğu yer alır. Hz. Peygamberin, onun eğitimine büyük itina gösterdiğini hadis-i şeriflerden anlıyoruz. Resulullah Efendimize çok yakın olduğu için, Resulullah onun en büyük eksikliklerine dahi müdahale eder, düzeltilmesini isterdi.

Hüreym bin Fâtik kimdir? Hüreym bin Fâtik nerede doğmuştur? Hüreym bin Fâtik ne zaman doğmuştur? Hüreym bin Fâtik nasıl Müslüman olmuştur? Hüreym bin Fâtik nasıl hicret etmiştir? Hüreym bin Fâtik nasıl evlenmiştir? Hüreym bin Fâtik’in cesareti, Hüreym bin Fâtik’in hayatı, Hüreym bin Fâtik’in vefatı…

Bir gün Resulullah Efendimiz, Hüreym bin Fâtik'e şöyle buyurdu: "Ey Hureym, gerçekten sen çok iyi bir adamsın. Sende bu iki haslet olmasaydı ne kadar iyi olurdu". Hüreym heyecanla, "Ya Resulullah, bu iki haslet nelerdir?" diye sordu. Resulullah Efendimiz, gurur ve kibir işareti olarak gördüğü iki hasletini şöyle açıkladı: "Birincisi elbiseni ikincisi de saçını fazla uzatıyorsun." Bunun üzerine Hüreym, "Çok doğru söylüyorsun, yâ Resulallah!" diyerek hemen gider, elbisesini kısaltır, saçını traş eder. Hz. Hureyre, Suffe medresesinde yetiştikten sonra evlendi. Yetiştirdiği Eymen ismindeki oğlu, hem şâir, hem pehlivandı. Vefatından sonra çıkan bazı fitneler sırasında, oğlu Eymen'in Mervan bin Hakem’e verdiği cevap çok manidardır. Mervan bin Hakem, kendisi ile beraber savaşmak hususunda Eymen'e teklif götürdüğü zaman şu cevabı alır: "Babam ve amcam Bedir Harbine katılmışlardır. Müslümanlara karşı da savaşmayı yasakladılar." Mervan'a bu şekilde cevap verdikten sonra, Eymen şu şiiri okur:

"Ben namaz kılan bir adamla savaşamam. Kureyş'in bir diğer kuvvetinin yanında yer alamam.

Onun kuvveti onadır, günahı ben yüklenemem. Cehalet ve taşkınlıktan Allah'a sığınırım.

Müslümanı nasıl öldürürüm? Yaşadığım müddetçe faydasız şeyden sakınırım."

Hüreym bin Fâtik'in oğlu babasının verdiği nasihati unutmaz ve fitnelere karışmaz. Hz. Hüreym, Resulullahın zuhur edecek fitnelerle ilgili hadislerini bilir ve oğlunu hadislerdeki haber ve tavsiyelere göre yetiştirirdi. Hürrem, Resulullah'tan şu hadisi rivayet eder: Resulullah Sahabelere dönerek, "Ben yalan yere şahitliği, Allah'a ortak koşmakla eş tutarım" buyurdu. Daha buna benzer pek çok hadis-i şerif nakleden Hüreym, Hz. Muâviye zamanında vefât etmiştir.

Allah ondan râzı olsun.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?