banner29

Hz. Hasan'ın şehadet yıl dönümü

Peygamber Efendimiz'in 'evladım' dediği, Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın oğlu Hz. Hasan'ın şehadet yıl dönümü...

İslam 15.10.2020, 16:53
Hz. Hasan'ın şehadet yıl dönümü

Hz. Hasan, Hicretin 3. yılında Medine'de doğdu. 7 yaşına kadar Peygamber Efendimiz'in yanında büyüdü ve eğitimini ondan aldı. Peygamber Efendimiz, ahlak ve dış görünüş bakımından toplum içinde en fazla kendisine benzeyenin torunu Hasan olduğunu belirtmiştir. Hz. Hasan hem vücut yapısı, dış görünüşü ve kıyafet bakımından ceddine benzemekteydi ve hem de üstün insani faziletler ve ahlak bakımında benzemekteydi. Rivayetlerde Peygamber Efendimiz'e bakmak isterse Hz. Hasan'a bakması yeterlidir, söyleniyordu.

HZ. HASAN NASIL ŞEHİT EDİLDİ?

Hz. Hasan, Hicretin 50. yılında Safer ayının 28. günü Medine'de zalimlerin ittifakı sonucu zehirlenerek şehadete erişmiştir. Miladı takvime göre 7 Nisan 669 yılında şehadete ermiştir.

İSLAM'IN 5. HALİFESİYDİ

Hz. Hasan, aynı zaman İslam'ın 5. halifesiydi. Kabri Medine'deki Cennet'ül Bakî kabristanındadır. Ölmeden önce kardeşi Hz. Hüseyin'e Peygamber Efendimiz'in yanına, bu mümkün olmadığı takdirde Cennetü'l-bakī'da annesinin yanına gömülmesini vasiyet etmiş, Mervân b. Hakem birinci teklife karşı çıktığı için Medine Valisi Saîd b. Âs'ın kıldırdığı cenaze namazından sonra Cennetü'l-bakī'da annesinin yanına defnedilmiştir.

HZ. HASAN'I KİM ZEHİRLEDİ?

Hz. Hasan, bir ekip tarafından sistemli bir şekilde zehirlenerek şehit edildi. Bu ekibin kim olduğu bilinmediği gibi Hz. Hasan’ın bu olayın bir iç savaşa sürüklenmemesi için de isim vermemesi, katilleri gizlemiştir.

Genelde insanlar ve dedikodu mahallesi olaydan üç kişiyi sorumlu tutmuşlar, bunlar;

Hz. Muaviye

Hz. Muaviye’nin oğlu Yezid

ve Hz. Hasan’ın eşi Ca’de

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?